Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

POSŁOWIE BĘDĄ PRACOWALI NAD PROJEKTEM ZMIAN W USTAWIE MEDIALNEJ

W tym tygodniu na posiedzeniu Sejmu posłowie mają zająć się projektem zmian w ustawie medialnej. Nowela trafiła do Sejmu z inicjatywy posłów Prawa i Sprawiedliwości. Jej celem jest zmiana zasad przyznawania koncesji dla podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Chodzi o to, by zapobiec przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza Unii Europejskiej. W debacie publicznej padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie rozmawia z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji.

Jan Maria Jackowski, senator PiS, zaznaczył, że doprecyzowanie obecnych przepisów ustawy medialnej jest potrzebne. Wskazał jednak, że w obecnym kształcie nowela może nie przejść w Sejmie.

– Przede wszystkim z wypowiedzi przedstawicieli Porozumienia Jarosława Gowina wynika, że dla ustawy w wersji, która została pierwotnie przedłożona, nie ma większości w Sejmie. Słyszymy natomiast, że mają pojawić się poprawki, które doprecyzują ustawę, żeby deklarowane cele były zgodne z tym, co wynika z naszych różnych zobowiązań międzynarodowych. Myślę o konstrukcji, aby nie było możliwe przejęcie mediów w Polsce przez kapitał z kierunku wschodniego, poza naszymi sojusznikami i partnerami w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Stanami Zjednoczonymi – tłumaczył Jan Maria Jackowski.

Najbliższe posiedzenia Sejmu zaplanowano na środę, czwartek i piątek.

Źródło: radiomaryja.pl