Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

BP JARECKI: SAMA WIARA NIE WYSTARCZA DO BYCIA DOBRYM POLITYKIEM

W siedzibie Katolickiej Agencji Informacyjnej odbyła się debata: „Kościół a polityka – wobec aktualnych wyzwań”. Spotkanie zorganizowano z okazji rocznicy ogłoszenia najważniejszych papieskich encyklik społecznych.

Jednym z prelegentów był warszawski biskup pomocniczy Piotr Jarecki. Duchowny poruszył temat „metapolityczności” misji Kościoła i zagrożeń z tym związanych. Biskup podkreślił, że sama wiara nie wystarcza do bycia dobrym politykiem i wskazał główne aspekty zaangażowania katolików świeckich.

– Po pierwsze, spójność z nauczaniem Kościoła wyrażonym w Nauce Społecznej Kościoła. Po drugie, ludzie świeccy także chrześcijanie nie idą do polityki, aby bronić praw Kościoła czy służyć w tzw. interesom Kościoła, bo wtedy popadliby w klerykalizm. Ani nie czynią polityki nośnikiem ewangelizacji, bo to byłby wówczas konfesjonalizm – wyjaśniał bp Jarecki.

Kościół powinien uwzględniać pluralizm w społeczeństwie, niezależnie od proporcji ilościowych wyznawców różnych religii – mówił były rzecznik praw obywatelskich, profesor Andrzej Zoll.

– Różnice w systemach moralnych stwarzają granice, w których musi mieścić się władza rozważając dostosowanie się do wymogów Kościoła. Utożsamianie systemu norm moralnych z systemem obowiązującego prawa, prowadzi do fundamentalizmu sprzecznego z zasadą równości wszystkich obywateli – zaznaczył prof. Zoll.

W debacie wziął udział także prof. Sławomir Sowiński. Politolog z Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego mówił o nieuchronnym „napięciu” jakie występuje pomiędzy Kościołem a partiami politycznymi.

Natomiast senator Jan Maria Jackowski mówił o współpracy z Kościołem w obronie cywilizacji, ale także o niebezpieczeństwie instrumentalizacji Kościoła.

Źródło: radiowarszawa.com