Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Senator Jackowski: PiS wycofał się ze swojego programu

(Fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum)

Prawo i Sprawiedliwość z jednej strony propagandowo mówi: „Nie oddamy żadnego guzika, jesteśmy suwerenni, walczymy o podmiotowość Polski”, a z drugiej strony godzi się na mechanizmy, które ograniczają podmiotowość i suwerenność – powiedział senator partii rządzącej Jan Maria Jackowski.

W wywiadzie dla Telewizji Trwam parlamentarzysta poświęcił sporo uwagi przystąpieniu przez Polskę do unijnego Funduszu Odbudowy, którego konsekwencją będzie zaciągnięcie olbrzymich, wieloletnich zobowiązań finansowych.

– To nie są tak zwane darmowe pieniądze, jak się jednostronnie przedstawia, tylko uzyskanie tych środków wiąże się z określonymi konsekwencjami. Przede wszystkim trzeba to będzie spłacać przez ponad 30 lat, a składka członkowska ulegnie zwiększeniu i to nie będą małe obciążenia – mówił senator.

– Zostanie ograniczona suwerenność Polski, ponieważ Unia Europejska zmierza w stronę federalizacji, a to jest ważny krok na tej drodze, gdyż nastąpi uwspólnotowienie długu i możliwość nakładania na Polskę (przez Komisję Europejską) podatków. To wszystko jest uwarunkowane bardzo ostrymi restrykcjami tzw. klimatycznymi, co wiążę się z transformacją polskiej energetyki – kontynuował Jan Maria Jackowski.

Jak powiedział prawicowy polityk, nasze państwo zobowiązuje się do przeprowadzenia transformacji energetycznej, która – jak przyznaje rząd – w ciągu dwóch najbliższych dekad będzie kosztować Polskę 1,6 biliona złotych. – Wszystkie wpływy z Unii Europejskiej, czyli perspektywa budżetowa na lata 2021-2027, która wynosi około 500 miliardów złotych połączona z Funduszem Odbudowy dającym mniej więcej 270 miliardów złotych, to i tak widzimy, że w tych liczbach występuje niewspółmierność – zwrócił uwagę.

Senator w determinacji, z jaką rząd dążył do włączenia naszego państwa w unijny fundusz upatruje przejawów rezygnacji z programu, dzięki któremu Prawo i Sprawiedliwość zdobyło podczas wyborów 2015 i 2019 roku olbrzymie poparcie społeczne.

– Moim zdaniem koszt uzyskania tych środków jest niewspółmierny do poniesionych nakładów. Jeżeli chodzi o program Zjednoczonej Prawicy, to w nim był bardzo wyraźnie zapisane, że opowiadamy się za Europą Ojczyzn i jesteśmy przeciwni federalizacji Unii Europejskiej. Widzimy, że jakimś dziwnym trafem w tej chwili PiS wycofał się z tego programu, nie informując o tym opinii publicznej. Z jednej strony propagandowo mówi: „Nie oddamy żadnego guzika, jesteśmy suwerenni, walczymy o podmiotowość Polski”, a z drugiej strony godzi się na mechanizmy, które ograniczają podmiotowość i suwerenność – podsumował Jan Maria Jackowski.

Źródło: pCh24.pl