Opublikowano w kategorii: Aktualności

Aktualności

TELEWIZJA PUBLICZNA OPUBLIKOWAŁA TAŚMY OBCIĄŻAJĄCE DONALDA TUSKA


TVP1 wyemitowało obciążające byłego premiera Donalda Tuska fragmenty nagrania z jego ,,poufnej narady” z akredytowanym przy MAK Edmundem Klichem, do której miało dojść 23 kwietnia 2010 roku.

Rozmowa Donalda Tuska z Edmundem Klichem dotyczyła m.in. przepisów, na podstawie których badano katastrofę smoleńską. Wynika z niej, że Edmund Klich nie miał kontaktu z rządem, a do Rosji wysłano go bez wsparcia i tłumacza. W rządzie nikt miał nie wiedzieć, jaka jest sytuacja prawna Polski w śledztwie dotyczącym katastrofy.

Nagranie pokazuje też, co Donald Tusk sądził o śledztwie 13 dni po katastrofie. Ówczesny premier uważał, że nie ma co oczekiwać, iż będzie ono transparentne.

Sprawę skomentował senator Jan Maria Jackowski.

– To nagranie potwierdza, że polski rząd był nieprzygotowany do właściwego ustawienia ścieżki legislacyjnej, na podstawie której miało toczyć się śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Stąd Rosjanie wykorzystali sytuację – przez zaniedbania rządu polskiego i osób sprawujących wówczas funkcje państwowe – do przejęcie śledztwa i możliwości jego rozgrywania do swoich celów politycznych – powiedział senator Jan Maria Jackowski.

Obciążające Donalda Tuska i jego otoczenie nagranie wyemitowano w ,,Magazynie śledczym Anity Gargas”. Według autorów materiału miało ono być zniszczone.

Źródło: radiomaryja.pl