Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

POLITYCZNE TARCIA I KOLEJNE TRANSFERY

W Koalicji Obywatelskiej wrze. Dziś rezygnacje z członkostwa w klubie PO złożył kolejny poseł, Tomasz Zimoch. Napięcia trwają także w Zjednoczonej Prawicy. O bieżących, fundamentalnych sprawach dla obozu władzy rozmawiali prezes PiS Jarosław Kaczyński i prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Rozmowa prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego z prezesem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro była bardzo konstruktywna i dotyczyła bieżących spraw – mówił Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości z Solidarnej Polski. To, że w Zjednoczonej Prawicy występują różnice, jest naturalne – dodaje.

– W 99,9 proc. zgadzamy się. Głosujemy wspólnie. Są rzeczy, które nas różnią Gdyby nie było między nami różnic, bylibyśmy w  jednej partii, a koalicję współtworzą trzy ugrupowania. W ramach tego ugrupowania, Solidarna Polska zachowuje dla siebie prawo do nazywania po imieniu rzeczy, które nam się nie podobają, a nie podoba nam się ograniczanie suwerenności Polski – mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Politycy Solidarnej Polski krytycznie wypowiadali się w kwestii ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej, co jest potrzebne dla uruchomienia Unijnego Funduszu Odbudowy. Solidarna Polska od początku sprzeciwia się powiązanemu z budżetem UE mechanizmowi warunkowości.

– Pierwszym testem na to czy rząd „pokłóconej prawicy” ma jeszcze większość, będzie głosowanie za ratyfikacją funduszu odbudowy – powiedział Piotr Zgorzelski z PSL.

Wicepremier Jacek Sasin nie obawia się utraty większości parlamentarnej.

– Nie po to wygraliśmy wybory parlamentarne oraz nasz kandydat prezydent Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie, żebyśmy dzisiaj mieli oddawać władzę albo rządzić za pomocą rządu mniejszościowego – stwierdził.

Minister Aktywów Państwowych wskazał, że różnice w żadnym wypadku nie wpływają na spójność Zjednoczonej Prawicy.

Poseł Krzysztof Bosak z Konfederacji wskazuje jednak, że wszelkie spory w Zjednoczonej Prawicy wynikają z braku pomysłu na przyszłość.

– Zwróćmy uwagę na to, że obóz rządzący nie realizuje żadnej zwartej, powszechnie akceptowanej wizji reformowania państwa, osiągniecia jakichś konkretnych celów programowych – zauważył polityk.

Tego oczekują wyborcy.

– Oczekiwaliby od polityków, aby zgodnie współpracowali w tym trudnym momencie, który mamy w tej chwili w Polsce w związku, z pandemią, kryzysem gospodarczym i innymi problemami, które są w naszym kraju i żeby wspólnie działać, a nie działać na zasadzie ambicjonalnej – wskazał senator PiS Jan Maria Jackowski.

Wrze także w Koalicji Obywatelskiej. Poseł Ireneusz Raś, przedstawiciel konserwatywnego skrzydła w PO, stwierdził w mediach, że Platforma skręca w lewo bez autentycznej debaty o zmianie profilu ideowego. Tu pojawia się kwestia tzw. aborcji.

„Z jednej strony PiS odwracał aborcją w sposób cyniczny uwagę od problemów pandemii, z drugiej weszliśmy w grę pod tytułem «aborcja jest okej». Obydwa kierunki są złe – stwierdził polityk.

Poseł Ireneusz Raś dodał, że wielu członków PO w różnych rozmowach mówi o faktycznym zamiarze odejścia z partii.

– Powstaje pytanie, gdzie ci ludzie trafią, czy będzie to PiS czy też PSL, czy  jakieś inne ugrupowanie. Wydaje mi się, że o tym zdecyduje zwykła pragmatyka polityczna to znaczy oferta, jaka zostanie skierowana do tych polityków przez poszczególne stronnictwa polityczne – mówił politolog dr Aleksander Kozicki.

Dla PO jakakolwiek recesja wpłynęłaby na i tak widoczne już osłabienie – dodał prof. Zdzisław Winnicki.

– W związku z czym, poza indywidulanymi ewentualnymi przejściami, jakie obserwowaliśmy, gdy niektóre osoby z KO próbowały lub przeszły do partii Szymona Hołowni, wydaje się, że po burzy mózgów, po sporze wewnętrznym, Platforma Obywatelska nie ma innej alternatywy, jak trwać w obecnym kształcie – zauważył.

Dziś rezygnację z członkostwa w klubie Koalicji Obywatelskiej złożył poseł Tomasz Zimoch.  W ostatnim czasie jego nazwisko często przewijało się w kontekście ewentualnych transferów do nowo utworzonego sejmowego koła Polska 2050 Szymona Hołowni, gdzie już wcześniej przeszła chociażby poseł Paulina Hennig-Kloska.

Źródło: radiomaryja.pl