Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Senator PiS Jan Maria Jackowski „zaniepokojony” podatkiem od reklam. „Są różne zdania na ten temat”

Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski przyznał, że podziela niepokój ugrupowania Jarosława Gowina w sprawie projektu ustawy dotyczącego podatku od reklam. – Ta ustawa wymaga merytorycznej dyskusji – powiedział polityk.

Jan Maria Jackowski

5

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

O projekcie ustawy o podatku od reklam głośno jest od wtorku – za sprawą środowego protestu największych nadawców w Polsce dowiedziały się o nim także zagraniczne media i Komisja Europejska, która wyraziła już zaniepokojenie w sprawie. Jak wynika z zapowiedzi rządu, nowa opłata miałaby dotknąć prawie wszystkie sektory branży medialnej. Redakcje z całego kraju zdecydowały się pokazać sprzeciw przepisom, które mogą znacząco wpłynąć na ograniczenie wolności mediów. Do akcji „Media bez wyboru” dołączyła również Gazeta.pl.

Prezes Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.

Projekt podatku od reklam komentują politycy wszystkich ugrupowań – co ciekawe, nie wszyscy członkowie Zjednoczonej Prawicy popierają nowy pomysł obozu rządzącego. Senator PiS Jan Maria Jackowski przyznał, że ma wątpliwości co do proponowanego przez rząd rozwiązania.

Ta ustawa wymaga merytorycznej dyskusji. Również w naszym obozie są różne zdania na ten temat. Myślę tutaj o Porozumieniu premiera Gowina

– stwierdził senator PiS, pytany o projekt przez dziennikarza TVN 24.

Senator PiS zaniepokojony przepisami ograniczającymi wolność mediów

Jackowski oznajmił też, że podziela niepokój Jarosława Gowina w tej sprawie. Rzecznika Porozumienia oświadczyła w środę, że partia – jako jeden z koalicjantów Zjednoczonej Prawicy – „z niepokojem analizuje projekt nowego podatku od mediów”. Jak przyznała, projekt ten na żadnym etapie nie był konsultowany z ugrupowaniem.

Owszem, podzielam ten niepokój [Porozumienia Gowina – przyp. red.] i mówię to jako wiceprzewodniczący senackiej komisji kultury i środków przekazu i człowiek, który zajmuje się mediami od bardzo wielu lat. Myślę, że tutaj potrzebna jest dyskusja. Tu problemem jest to, że niestety obóz Zjednoczonej Prawicy w poprzedniej kadencji nie zrobił tego, co wielokrotnie zapowiadał, mianowicie nie ustabilizował finansów mediów publicznych

– przyznał Jan Maria Jackowski.

Jaki kształt wyłoni się z tych konsultacji i czy w ogóle taki mechanizm zostanie wprowadzony to pokażą najbliższe tygodnie

– dodał senator PiS.

Porozumienie Jarosława Gowina o podatku od reklam

W piątek ma odbyć się posiedzenie Zarządu Porozumienia w sprawie projektu ustawy o podatku od reklam. Rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka oświadczyła wcześniej, że Porozumienie ” z uwagą wsłuchuje się w głos mediów i obywateli”, a finalne stanowisko w tej sprawie „przedstawi w najbliższych dniach zarząd partii”. 

Z kolei Adam Bielan, dotychczasowy szef konwencji krajowej partii, który w ubiegłym tygodniu ogłosił się tymczasowym liderem Porozumienia (wskazywał przy tym, że Jarosław Gowin stracił uprawnienia do szefowania ugrupowaniem) oznajmił, że Jarosław Gowin wiedział o projekcie ustawy o nowej opłacie dla mediów.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl