Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

W CZWARTEK PIERWSZE CZYTANIE RZĄDOWEJ NOWELI O DZIAŁACH ADMINISTRACJI PAŃSTWOWEJ

Na jutro (21.01.2021 r.) na godz. 10.00 zaplanowano w Sejmie pierwsze czytanie rządowej noweli o działach administracji państwowej. Poprzednia wersja ustawy została zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjne rządu jako nowe wyodrębnione działy administracji rządowej – to zakłada projekt ustawy o działach administracji rządowej, który we wtorek został opublikowany na stronach Kancelarii Sejmu. Projekt został przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów.

Poprzednią nowelizację, która wyodrębniała nowe działy administracji rządowej i miała włączyć podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w ministerstwach do korpusu służby cywilnej, zawetował prezydent Andrzej Duda. [czytaj więcej]

Prezydent sprzeciwiał się m.in. przesunięciu nadzoru nad Lasami Państwowymi z resortu środowiska do resortu rolnictwa. Ponadto sprzeciw polityka budził fakt, iż parlament nie dał mu ustawowo określonego terminu na podjęcie decyzji. W ubiegłym tygodniu doszło do spotkania prezydenta i premiera. Rozmowy dotyczyły wątpliwości Andrzeja Dudy.

Senator Prawa i Sprawiedliwości, Jan Maria Jackowski, zwraca uwagę, że także na etapie prac senackich wskazywano na poważne błędy w ustawie.

– Temat może nie jest istotny z punktu widzenia opinii publicznej, ponieważ temat jest troszeczkę abstrakcyjny, bo ustawa dotyczy technicznych rozwiązań funkcjonowania rządu. W ustawie było mnóstwo nieprawidłowości, o których była mowa w Senacie, m.in. szef urzędu Narodowego Centrum Sportu nie podlegałby procedurze lustracji, ponieważ było to niechlujstwo prawne, niedopatrzenie w ustawie. Różnych „kwiatków” w ustawie było więcej – wskazuje Jan Maria Jackowski.

W stosunku do zawetowanej ustawy nowy projekt nie zakłada przeniesienia podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w ministerstwach do korpusu Służby Cywilnej. Nie powstanie również Narodowe Centrum Sportu, które miało przejąć część obowiązków zlikwidowanego resortu sportu.

Źródło: radiomaryja.pl