Opublikowano w kategorii: Aktualności

Aktualności

Trzech kandydatów na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Kto ma największe szanse?

Na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich powołano trzech kandydatów. Klub PiS rekomenduje wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka, PSL i Konfederacja Roberta Gwiazdowskiego, a Koalicja Obywatelska i Lewica Zuzannę Rudzińską-Bluszcz.

W sprawie kandydatury wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka wypowiedziała się rzecznik prasowy PiS Anita Czerwińska.

– Ma doświadczenie, jeśli chodzi o prawa obywatelskie, bo zajmował się tym tematem zarówno jako minister spraw zagranicznych, przez 3 lata, ale także w swojej pracy naukowej, w której zajmował się prawami podstawowymi, czyli prawami obywatelskimi – mówi portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik prasowy PiS Anita Czerwińska.

Senator PiS Jan Maria Jackowski powiedział w jaki sposób może wyglądać głosowanie w Sejmie i Senacie nad kandydaturami.

 – Myślę, że w Sejmie kolejność będzie dosyć oczywista. Najwięcej głosów uzyska pan minister Wawrzyk, druga będzie Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, a trzeci Robert Gwiazdowski. Wszystko na to wskazuje, że nasz kandydat niestety nie uzyska większości w Senacie, więc ta tura wyłaniania Rzecznika Praw Obywatelskich nie będzie skuteczna. Tak to wygląda z deklaracji politycznych, ponieważ w Senacie nasz kandydat nie uzyska poparcia poza Prawem i Sprawiedliwością – mówi portalowi PolskieRadio24.pl senator PiS Jan Maria Jackowski. 

Polityk PiS uważa, że wyłaniania kandydata na RPO może  nastąpić w kolejnej turze np. może pojawić wspólny kandydat PiS i któregoś z mniejszych klubów.

– Jeżeli będzie kolejna tura i będzie wyłanianie Rzecznika w tym trybie, to zapewne dojdzie do jakiegoś porozumienia ponadklubowego. Naturalnym sojusznikiem może być któryś z mniejszych klubów, który ma również reprezentację w Senacie – stwierdza Jackowski. I dodaje, że taką kartą przetargową ze strony PSL-u może być właśnie prof. Gwiazdowski. 

Źródło: telewizjarepublika.pl