Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

W CZWARTEK SENACKA KOMISJA ZAJMIE SIĘ NOWELĄ USTAWY O OCHRONIE ZWIERZĄT

Senat wraca w tym tygodniu do prac nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt. W czwartek nad przepisami pochylą się członkowie senackiej Komisji Ustawodawczej.

Pod koniec września uchwaloną przez Sejm ustawę rozpatrywały już senackie komisje – Ustawodawcza oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wówczas senatorowie PiS-u zapowiedzieli złożenie wielu poprawek.

Senator Jan Maria Jackowski wskazał w rozmowie z Radiem Maryja, że w ustawie jest mnóstwo niedoróbek, które należy poprawić.

– Na pewno będą poprawki dotyczące przedłużenia vacatio legis, na pewno będzie poprawka dotycząca odszkodowań dla tych, którzy stracą, czyli np. dla hodowców zwierząt futerkowych , na to, żeby mieli czas na wygaszenie swoich profilów działalności rolniczej. Tych poprawek będzie tutaj sporo. Trudno mi w tej chwili powiedzieć, jakie jeszcze poprawki się pojawią, ale w tej ustawie są pewne niedorzeczności, np. określa się bardzo wyraźnie, jak mają wyglądać kojce dla psów w indywidualnych domach i mieszkaniach, natomiast nie określa się tego, jak ma to wyglądać w schroniskach zwierzęcych – podkreślił Jan Maria Jackowski.

Senator wskazał, że już zostały złożone poprawki o wykreśleniu zakazu uboju rytualnego czy inspekcji aktywistów prozwierzęcych.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Źródło: radiomaryja.pl