Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Kaczyński jak Piłsudski? Nie ma przesady! Historyk widzi istotne podobieństwa

Jest jak Piłsudski
Autor: Focus/Forum, NACJarosław Kaczyński, Józef Piłsudski

Wodzu, prowadź! – pokrzykują politycy prawicy po tym, jak stało się jasne, że Jarosław Kaczyński zostanie wicepremierem. Podlizać się szefowi PiS próbuje m.in. senator Jan Maria Jackowski, który porównał go do marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jan Maria Jackowski tłumaczył w RMF FM pomysł powołania szefa PiS do rządu, przywołując rządy Piłsudskiego. – Były momenty, kiedy był ministrem, mimo że był liderem całego obozu politycznego. I taka konstrukcja funkcjonowała – podkreślił Jackowski.

Porównanie Kaczyńskiego do Piłsudskiego jest całkiem uprawnione i nie chodzi tylko o ich pozytywny stosunek do zwierząt – marszałek wielbił konie, a prezes PiS jest miłośnikiem kotów.

– Pierwsze, co ich łączy, to grono wyznawców, którzy wierzą w geniusz wodza. A druga sprawa to styl rządzenia. Piłsudski nie chciał być prezydentem, a premierem był tylko przez chwilę. Chociaż decydował o polityce krajowej i zagranicznej, rządził z perspektywy generalnego inspektora Sił Zbrojnych – tłumaczy prof. Antoni Dudek, historyk. – Podobnie jest z Kaczyńskim, który rządzi zza kulis i otacza się wyznawcami – wyjaśnia ekspert.

Źródło: se.pl