Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

PREZYDENT WARSZAWY: OD NIEDZIELI ŚCIEKI NIE TRAFIAJĄ JUŻ DO WISŁY

Prezydent Warszawy poinformował, że tymczasowy rurociąg przesyłowy do oczyszczalni „Czajka” jest gotowy i działa. To oznacza, że od niedzieli ścieki z lewobrzeżnych dzielnic miasta nie trafiają już do Wisły.

Tymczasowy przesył awaryjny na moście pontonowym musiał zostać uruchomiony ze względu na awarię kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”.

We wtorek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski poinformował, że w ostatnich dniach trwały testy szczelności i zdolności przesyłu ścieków tymczasowym rurociągiem. Testy zakończyły się pozytywnie. Prezydent stolicy zaznaczył, że „jest to dobra wiadomość” i „zaledwie pierwszy krok na trudnej drodze do rozwiązania problemu”. Jak tłumaczył Rafał Trzaskowski, inwestycja została zaplanowana na dwa etapy. Włodarz zaznaczył, że problem zostanie rozwiązany kompleksowo dopiero w przyszłym roku.

Podpisana została umowa z firmą Inżynieria Rzeszów, która będzie wykonywała pierwszy etap inwestycji. Prace zakończą się na początku grudnia i wtedy będzie można przełączyć się z mostu pontonowego na rurę stalową. Zdaniem senatora Jana Marii Jackowskiego, Rafał Trzaskowski po raz kolejny nie zdał egzaminu jako prezydent Warszawy.

– Były zalecenia po awarii sprzed roku, które nie zostały wykonane. Gdyby zrobiono awaryjny przerzut ścieków pod Wisłą, jak zalecały Wody Polskie, mielibyśmy zupełnie inną sytuację. Gdyby pojawiła się awaria, to w ciągu paru godzin można byłoby przełączyć przerzut ścieków i nie byłoby zanieczyszczenia Wisły – podkreślał Jan Maria Jackowski.

Do awarii układu przesyłowego oczyszczalni „Czajka” doszło w sobotę, 29 sierpnia.

Źródło: radiomaryja.pl