Opublikowano w kategorii: Aktualności

Aktualności

Powiatowe Obchody 100-lecia Bitwy z bolszewikami

12 września w Kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej w Wyszynach Kościelnych odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji ofiar poległych w walce z najeźdźcą bolszewickim w 1920 roku na Ziemi Stupskiej.

W nabożeństwie wziął udział senator RP Jan Maria Jackowski.

Obecnych było szerokie grono samorządowców.

Przybyli licznie przedstawiciele organizacji patriotycznych i poczty sztandarowe Straży Pożarnej i lokalnych placówek szkolnych.

Mszę Świętą sprawował w koncelebrze ks. bp Piotr Libera. Obchody rocznicowe napaści bolszewików i bohaterskiej walce polskiego żołnierza w gminie Stupsk miały szczególny charakter, to tu w parafii Wyszyny Kościelne męczeńską śmierć z rąk brutalnych czerwonoarmistów poniósł ks. proboszcz Szulborski. W wygłoszonej homilii bp Piotr Libera przytoczył opis wydarzeń z sierpniowych dni 1920 roku podczas nawały bolszewickiej. Hierarcha podkreślił brutalność i bez mała zdziczenie napastników, którzy pod dowództwem komkora Armii Czerwonej Gaj Hana siali śmierć i zniszczenie na polskiej ziemi. To podkomendni tego krwiożerczego dowódcy zakłuli bagnetami ks. Szulborskiego z parafii w Wyszynach Kościelnych tylko dlatego, że był polskim księdzem i starał się ochronić bezbronną ludność cywilną.

Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy zebrali się przed grobami ks. Szulborskiego i żołnierzy 49 pułku aby oddać hołd ofiarom napaści bolszewickiej.

Krótki rys historyczny wydarzeń sprzed 100 lat przedstawił regionalista dr Leszek Arent.

Modlitwę za poległych odmówił ks. bp Piotr Libera, prosząc obecnych o pamięć o poległych.

Zostały złożone wiązanki kwiatów.

Dalsza część obchodów rocznicowych odbyła się na terenie szkoły w Wyszynach Kościelnych.

Przybyłych powitał wójt gminy Stupsk Jacek Świderski, współorganizator uroczystości.

Do zgromadzonych zwrócił się senator RP Jan Maria Jackowski, który w swoim słowie podziękował organizatorom za przygotowanie uroczystości. Senator podkreślił wagę obchodów, jako wyrazu pamięci o bohaterach walczących o wolność Ojczyzny.