Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

MINISTERSTWO KULTURY MA PRACOWAĆ NAD USTAWĄ DOT. DEKONCENTRACJI MEDIÓW

Przepisy ograniczające tworzenie monopolu medialnego obowiązują w wielu państwach Europy Zachodniej – zaznaczył senator Jan Maria Jackowski, odnosząc się do zapowiedzi wiceszefowej sejmowej komisji kultury. Joanna Lichocka przekazała, że w ciągu kilku tygodni mamy poznać konkretne założenia.

Pomysłów jest kilka. Według doniesień medialnych w resorcie kultury trwają prace nad ustawą, która nie pozwala na dekoncentrację już istniejących koncernów. Z kolei Solidarna Polska ma pracować nad propozycją bardziej radykalną, która pozwoli na działanie prawa wstecz. Na przestrzeni lat w samym ministerstwie kultury było kilka różnych projektów.

Dekoncentracja mediów to jedna z powtarzanych od dawna obietnic obozu rządzącego. O tym, że należy jej dokonać, mówił na sierpniowym wyjazdowym posiedzeniu klubu PiS w Jachrance prezes partii Jarosław Kaczyński.

Jak wskazał Jan Maria Jackowski, wiceszef senackiej komisji kultury, proces dekoncentracji będzie jedną z najtrudniejszych reform.

– Faktem jest, że w Polsce nie ma takich przepisów dekoncentracyjnych, jakie obowiązują w innych rozwiniętych krajach Unii Europejskiej takich jak np. Francja czy Niemcy. Z tego punktu widzenia tak jak się reguluje wiele obszarów życia gospodarczego, a media są fragmentem życia gospodarczego, i dba się o to, żeby nie powstawały monopole na danych rynkach, czy w ramach danego sektora, tak samo również media powinny tym regulacjom podlegać – powiedział Jan Maria Jackowski.

Według Onetu, planom dekoncentracji mają być przeciwne Stany Zjednoczone. Wiele mediów w Polsce ma właśnie amerykański kapitał. Chodzi tu o Discovery, będący właścicielem stacji TVN, a także o amerykański fundusz equity KKR, który został udziałowcem spółki Axel Springer, współwłaściciela Ringier Axel Springer Polska.

Źródło: radiomaryja.pl