Opublikowano w kategorii: Aktualności

Aktualności

Sytuacja na Białorusi. Jackowski: część państw UE nie chce konfliktu z Rosją

– Nasz ogląd sytuacji ws. Białorusi nie jest podzielany przez wszystkie kraje członkowskie UE. Część z nich ma swoje interesy z Rosją i nie chciałaby się z nią skonfliktować, jednak polityka chowania głowy w piasek prędzej czy później prowadzi do tego, że zwiększa się rosyjska strefa wpływów w Europie – powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Maria Jackowski, senator PiS.

Jan Maria Jackowski

Jan Maria JackowskiFoto: PR24/AK

Rozmowa dotyczyła stanowiska Polski ws. Białorusi. – Należy wspierać wszelkie działania zmierzające do demokratyzacji tego kraju, aby w sposób wolny ten kraj mógł wybrać władze. Wolna Białoruś jest naturalnym sprzymierzeńcem Polski, także z punktu widzenia równowagi sił w Europie. Ta kwestia ma zasadnicze znaczenie tym bardziej, że jesteśmy świadkami tego, że nastąpiła weryfikacja wyniku wyborów prezydenckich na Białorusi – ocenił Jan Maria Jackowski.Paweł Kowal: gdy zaczyna się jakiś problem na wschodzie, polska polityka staje się polityką przez duże „P”

– Podobnie jak Litwa jesteśmy z krajem, który bezpośrednio graniczy z Białorusią. Nasz ogląd sytuacji nie jest jednak podzielany przez wszystkie kraje członkowskie UE. Część z nich ma swoje interesy z Rosją i nie chciałaby się z nią skonfliktować, jednak polityka chowania głowy w piasek prędzej czy później prowadzi do tego, że zwiększa się rosyjska strefa wpływów w Europie. Premier Mateusz Morawiecki przypomina Europie o tym wszystkim, ale nie oznacza to, że polityka UE w tym zakresie będzie jednolita – dodał. POSŁUCHAJ22:41Jan Maria Jackowski w rozmowie na temat stosunku Unii Europejskiej do wydarzeń na Białorusi (Przekładaniec Jachowicza/PR24)

– W tej chwili na Białorusi mamy do czynienia z ewidentną próbą sił, której bardzo istotnym elementem jest to, co się dzieje w Mińsku i skala protestów społeczności białoruskiej. Rosja będzie starała się za wszelką cenę nie dopuścić do demokratyzacji na Białorusi, a także skierowania jej na kierunek zachodni i szukania dla niej partnerów gospodarczych w UE – zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

W rozmowie również temat spotkania premiera Mateusza Morawieckiego ze Swiatłaną Cichanouską, sytuacja wewnątrz Platformy Obywatelskiej oraz 40. rocznica powstania „Solidarności”.

POSŁUCHAJ

Jan Maria Jackowski w rozmowie na temat stosunku Unii Europejskiej do wydarzeń na Białorusi (Przekładaniec Jachowicza/PR24)

Źródło: polskieradio24.pl