Opublikowano w kategorii: Aktualności

Aktualności

Powiatowo-Gminne Dożynki w Pawłowie Kościelnym

W niedzielę w parafii pw. Św. Macieja w Pawłowie Kościelnym w Kościele Parafialnym odbyła się uroczysta Msza Święta Dziękczynna za tegoroczne plony w powiecie przasnyskim.

W nabożeństwie wziął udział senator RP Jan Maria Jackowski wraz z gospodarzami dożynek, starostą Przasnyskim Krzysztofem Bieńkowskim i wójtem Gminy Czernice Borowe Wojciechem Brzezińskim. Uczestniczyli też włodarze innych gmin z powiatu przasnyskiego oraz mieszkańcy parafii.

Mszę Świętą sprawował ks. Hubert Komorowski, proboszcz parafii pw. Św. Wojciecha. W wygłoszonej homilii nawiązując do trudu rolnika duchowny przytoczył przypowieść o wydarzeniu z życia Św. o. Pio, kiedy to święty nawiedzając rodzinne strony wymodlił u Stwórcy ochronę plonów tamtejszych rolników. Stało się tak dlatego, że o. Pio zachęcił modłów całą społeczność. Jak powiedział ksiądz proboszcz w dzisiejszych czasach też jest niezbędne wspólne działanie całej społeczności tak dla rozwoju lokalnego jak i całej Ojczyzny.

Bardzo przyjemnym momentem nabożeństwa było uhonorowanie wieloletniej pracy miejscowej katechetki. Po odczytaniu listu od JE Bp. Piotra Libery, odznaczenia nauczycielki dokonali wspólnie senator Jackowski ze starostą Bieńkowskim i wójtem Brzezińskim.

Nabożeństwo zakończyła procesja w której uczestniczyły delegacje gmin z wieńcami dożynkowymi.

Następnie uczestnicy przenieśli się na plac przed kościołem, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Przybyłych powitali wójt Gminy Czernice Borowe Wojciech Brzeziński i starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski.

Podczas uroczystości głos zabrał senator Jan Maria Jackowski, który odczytał skierowany do rolników list od premiera Mateusza Morawieckiego. Od siebie senator Jackowski podziękował za zorganizowanie święta plonów, jako kontynuacji wielowiekowej tradycji naszego narodu, kiedy dziękujemy Stwórcy i rolnikom za plony. Jak podkreślił to bardzo ważne, że mimo szczególnego czasu pandemii COVID prowadzić i organizować w miarę możliwości normalne życie społeczne.

Dożynki to też możliwość prezentacji lokalnych specjałów, oferowanych przez koła gospodyń z całego regionu.

Senator Jackowski z ciekawością i dużym uznaniem zwiedzał stoiska z lokalnym wyrobami.