Opublikowano w kategorii: Aktualności

Aktualności

„Mamy do czynienia z recydywą”. Jan Maria Jackowski o awarii w „Czajce”

– Mamy do czynienia z sytuacją, która wskazuje na to, że były zaniedbania i ktoś nie dopełnił swoich obowiązków – mówił w Programie 1 Polskiego Radia senator PiS Jan Maria Jackowski. Jego zdaniem kwestia awarii w oczyszczalni „Czajka” wymaga wyjaśnienia. 

Jan Maria Jackowski

Jan Maria JackowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Senator PiS uznał, że Rafał Trzaskowski jest „słabym zarządcą miasta”. Zauważył, że jako były przewodniczący Rady Miasta Stołecznego Warszawy z czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego zna tę tematykę i  już po pierwszej awarii miał wrażenie, że „te środki, które miasto podejmuje i te instytucje miejskie, które są odpowiedzialne za infrastrukturę wodno-kanalizacyjną stolicy mogą spowodować, że niestety ten problem wróci i tak się stało”.„Skala jest porażająca”. Minister środowiska o awarii w „Czajce”

– Po awarii sprzed roku były zalecenia Wód Polskich i nie zostały one wykonane – stwierdził Jan Maria Jackowski. Dodał, że „w ramach tych zaleceń była sugestia, aby wybudować awaryjny, czy drugi sposób przesyłu tych ścieków z jednego brzegu Warszawy na drugi poprzez specjalny podziemny rurociąg”. – Miasto się do tego podobno zabiera, ale to wszystko jest już po fakcie, to znaczy, kiedy mamy do czynienia z recydywą – stwierdził.

Przypomniał, że rok temu rząd wydał kilkadziesiąt milionów złotych na wsparcie miasta, mimo że wówczas prezydent Trzaskowski odrzucał to wsparcie. – Finalnie okazało się, że bez tego wsparcia nie byłby w stanie opanować sytuacji – zaznaczył. Podkreślił także, że „trudno wymagać, żeby za zaniedbania władz Warszawy, odpowiedzialność ponosili wszyscy Polacy, finansując te zaniedbania”. Jego zdaniem postawa rządu jest słuszna. – Wszelkie wsparcie merytoryczne, podejmowanie decyzji administracyjnych, uzgodnień, materiały, które zostały użyte na poprzedni most pontonowy, to wszystko jest do dyspozycji miasta, natomiast wykonanie prac jest po stronie samorządu warszawskiego – powiedział senator PiS. Ocenił także możliwości finansowe stołecznego ratusza, mówiąc, że „Warszawa nie jest biednym samorządem, który nie jest w stanie udźwignąć zadania”.

Czytaj także:

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że w tej sprawie zostały złożone zawiadomienia do prokuratury. Zauważył też, że na ustalenia postępowań trzeba będzie poczekać. – Trzeba się uzbroić w cierpliwość – powiedział gość radiowej Jedynki.

Jan Maria Jackowski odniósł się także do sytuacji w Platformie Obywatelskiej. – Czuje się pewną nerwowość, wewnętrzna walka w PO zaczyna się nasilać – ocenił. Stwierdził także, że koncepcją Nowej Solidarności, czyli ruchu Rafała Trzaskowskiego „zaczyna się powoli rozmywać”.

Źródło: polskieradio.pl