Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Będą zmiany w 500+? Projekt budżetu ujawnia bolesną prawdę

W 2021 roku rząd dokona przeglądu programu Rodzina 500+. Czy będzie podwyżka świadczenia na dzieci? Bez tego, z roku na rok, rodzice mogą kupić za 500+ coraz mniej. Wiceminister rodziny Stanisław Szwed już kilka miesięcy temu mówił, że w rządzie trwają rozmowy na ten temat. Może program wreszcie zostanie rozszerzony także o pełnoletnią młodzież, która jeszcze się uczy? Teraz już wszystko wiadomo! Rodziny nie będą zadowolone.

Czerwiec 2019 roku. Inauguracja programu 500+ na pierwsze dziecko 

W tym roku 500+ warte jest już tylko 452 zł. Z kolei w przyszłym – uwzględniając prognozowaną inflację – tylko 446 zł. To oznacza, że ciągu pięciu lat od wprowadzenia programu, świadczenie straci na wartości o ponad 10 procent.

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed już nieraz wspominał, że rząd monitoruje sprawę i przygląda się wzrostowi cen w kontekście programu 500+. – Zmiany możliwe będą najwcześniej w 2021 r. – zapowiadał.

500+. Zmiany możliwe co dwa lata

Program Rodzina 500+ zakłada, że zmian w nim można dokonywać raz na dwa lata. Ostatnie wprowadzono w 2019 r. – wtedy 500+ rozszerzono na wszystkie dzieci. Wcześniej na pierwsze (albo jedyne) dzieci obowiązywało kryterium dochodowe. 

W przyszłym roku zmiany są przesądzone. Jednak tylko „techniczne”. Wzrostu kwoty samego świadczenia niestety nie możemy się spodziewać. Jak wynika z projektu budżetu na 2021 r., który w czwartek został przyjęty przez rząd, na wypłatę 500+ zaplanowano 41 miliardów złotych, czyli tyle, co w tym roku. Koszt podniesienia świadczenia tylko o 100 zł oznaczałby wzrost wydatków o prawie 10 miliardów złotych! 

W przyszłym roku rząd na to nie może sobie pozwolić. I bez tego dziura w budżecie państwa planowana jest na ponad 82 mld zł.

500+. Rodziny chcą rozszerzenia programu

Nie tylko kwestia wysokości świadczenia budzi coraz więcej dyskusji. Do prezydenta Andrzeja Dudy kilka tygodni temu wpłynęła petycja dotycząca objęcia świadczeniem wychowawczym także starszych dzieci. „Dlaczego 500+ jest tylko do 18. roku życia? Przecież dziecko dalej chodzi do szkoły i ponoszone są niemałe koszty. Powinno być do 26. roku życia” – postuluje jeden z obywateli. Petycję skierowano do resortu rodziny i pracy. 

Objęcie starszych dzieci programem 500+ proponował ostatnio  senator PiS Jan Maria Jackowski, przy okazji prac nad bonem turystycznym. Proponował, by 500+ rozszerzyć o dzieci pełnoletnie. – W przyszłości w kontekście programu 500+ warto o tym myśleć, gdyby były takie możliwości budżetowe. Ten, kto ma dzieci, dokładnie wie, jak to jest, kiedy one są jeszcze na utrzymaniu rodziców, ale de facto są już dorosłymi ludźmi, uczą się, mają zupełnie inne wydatki niż młodsze dzieci – mówił senator Jackowski. 

Kiedy złożyć wniosek na 500+?

Co więc na pewno się zmieni w sztandarowym programie PiS? Termin składania wniosków. O świadczenie wychowawcze rodzice będą mogli wnioskować już od 1 lutego  (przez internet) i od 1 kwietnia (wnioski papierowe). Okres rozliczeniowy trwać będzie  od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 r. W ten sposób rząd chce ułatwić pracę urzędnikom, którzy byli zasypywani wnioskami w wakacje. 

Źródło: fakt.pl