Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

SENAT ZAJMUJE SIĘ PROJEKTEM USTAWY O WSPARCIU DLA SYBIRAKÓW

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zajęła się dziś prezydenckim projektem ustawy ws. świadczeń dla Sybiraków. Regulacje przewidują jednorazowe świadczenie dla osób deportowanych do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 1939 – 1956. Chodzi dokładnie o Sybiraków, którzy nigdy nie otrzymali rekompensaty.

Ustawa spotkała się z jednogłośnym poparciem Sejmu. Senator PiS Jan Maria Jackowski spodziewa się, że Senat również poprze projekt.

– Projekt absolutnie nie wzbudza kontrowersji. Jest to sprawiedliwość dziejowa dla tych Polaków, którzy zostali tak ciężko doświadczeni przez reżim stalinowski i komunistyczny. W związku z powyższym bardzo dobrze się dzieje, że to się dokonuje. Szkoda, że tak późno, ponieważ grono osób, które będzie mogło skorzystać z tych świadczeń jest już bardzo niewielkie – mówił senator PiS Jan Maria Jackowski.

Zgodnie z prezydencką ustawą jednorazowe świadczenie dla Sybiraków ma wynieść maksymalnie 13 tys. zł. Rekompensata nie może być niższa niż 2 tys. 400 zł. Z danych Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wynika, że zadośćuczynienie może utrzymać około 22 tys. osób.

Źródło: radiomaryja.pl