Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Opozycja przeciwko podziałowi Mazowsza. „Chodzi o stanowiska i pieniądze”

PiS pracuje nad reformą administracji, która wydzieli Warszawę i okolice z województwa mazowieckiego, aby wzmocnić biedniejsze części regionu. Opozycja mocno protestuje. – Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi czasem o pieniądze, czasem o stanowiska. To jest jasne, że kiedy ten projekt zostanie wprowadzony w życie zgodnie z sugestiami UE, to będą nowe jednostki samorządu terytorialnego, nowe wybory i marszałek Struzik nie ma żadnych szans, aby przez zasiedzenie po raz kolejny został marszałkiem – powiedział portalowi tvp.info eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

„Gdy Warszawa ma problemy, rząd musi zainterweniować”

– Rząd musi zainterweniować, kiedy Warszawa ma problemy – oświadczył szef kancelarii premiera. Michał Dworczyk nawiązał do decyzji premiera…

Adam Struzik z Polskiego Stronnictwa Ludowego pełni funkcję marszałka województwa mazowieckiego od 10 grudnia 2001 roku. – To, że marszałek Struzik jest 19 lat marszałkiem wystawia mu jak najlepsze świadectwo. To jest najlepszy dowód na to, że jest znakomitym marszałkiem województwa mazowieckiego. Trudno, żebyśmy nie bronili kogoś, kto jako marszałek sprawdza się już od 20 lat i jest wybitnym politykiem i wybitnym menadżerem – twierdzi senator PSL Jan Filip Libicki.

Prawo i Sprawiedliwość chce wydzielić Warszawę z Mazowsza, aby do mniejszych miast, takich jak Radom, Ciechanów, czy Siedlce popłynęło więcej pieniędzy z budżetu państwa i funduszy unijnych. Bogata Warszawa do tej pory zawyżała statystyki regionu i decyzje o poszczególnych inwestycjach zapadały w stolicy państwa. Teraz mniejsze ośrodki będą mogły decydować o sobie same. Senator PSL w takie zapewnienia rządzącej partii jednak nie wierzy. – Uważam, że to wstęp do tego, aby rozmontować reformę administracji z 1998 roku. To powrót do większej liczby województw, co nie jest właściwe i oznacza stopniową likwidację w ogóle samorządów. Na końcu tego procesu będzie pewnie mianowanie wójta, czy burmistrza przez wojewodę, tak jak kiedyś naczelnika gminy – mówi Libicki.

– Platforma Obywatelska, gdyby nastąpił ten podział Mazowsza i odbyły się te nowe wybory do dwóch nowych sejmików, mogłaby liczyć na zarządzanie województwem warszawskim. Z symulacji po wyborach samorządowych, parlamentarnych i prezydenckich wynika natomiast, że Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na samodzielną większość w projektowanym województwie mazowieckim. PSL, który pełni funkcję koalicjanta PO, a wcześniej jeszcze z innymi środowiskami tworzył koalicję, zapewniał marszałkowi Struzikowi od 20 lat funkcję marszałka i zapewniał ludziom związanym ze środowiskiem PSL-u obsadzenie kluczowych instytucji podległych sejmikowi województwa mazowieckiego. Są ich dziesiątki. To szpitale, agencje, spółki, zarządy różnych administracji, rady nadzorcze – odpowiedział na takie zarzuty senator PiS Jan Maria Jackowski.#wieszwiecejPolub nas

Radziwiłł o wydzieleniu Warszawy z woj. mazowieckiego: To jest w fazie pomysłu

Na dzisiejszym etapie nie ma tematu wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego. To jest w fazie pomysłu – podkreślił we wtorek nowy wojewoda…

– Zawsze jest tak, że w każdym regionie jest stolica województwa. Tutaj jest Warszawa, ale w Wielkopolsce jest Poznań, na Dolnym Śląsku jest Wrocław, na Pomorzu Gdańsk i Sopot. Gdybyśmy podchodzili w ten sposób to musielibyśmy z każdego województwa wydzielać stolicę województwa. Nie o to chodziło w reformie samorządu terytorialnego. Nie o to chodziło w reformie samorządowej. Nie ma grzebania przy reformie samorządowej punktowego. Jeśli chcemy o niej poważnie porozmawiać, to zacznijmy konsultacje – krytykuje zapowiadaną reformę administracji poseł Lewicy Tomasz Trela.

– Opozycji nie podoba się przede wszystkim tryb podejmowania decyzji. Reforma administracji w latach 90 została przeprowadzona po bardzo gruntownych analizach, szerokiej debacie społecznej. Oczywiście na końcu była ustawa, ale droga dojścia do tej ustawy wiodła przez szerokie konsultacje, co będzie najlepsze dla Polski i Polaków. Prawo i Sprawiedliwość robi tę ustawę jak zwykle, wszystko na rympał z trybem postępowania ignorującym głos społeczny – mówi natomiast poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

– Na terenie województwa mazowieckiego muszą powstać dwa województwa. To takie centrum, czyli Warszawa i ten obwarzanek, aby należycie i z pożytkiem dla tego regionu pozyskać dobre środki unijne. Dziwię się politykom, zwłaszcza PSL-u, że krzyczą, że to jest polityka. To bałamutne. Trwają analizy. Decyzje prędzej, czy później nastąpią, ale raczej prędzej, bo nas obliguje też praca nad budżetem Unii Europejskiej. Gdybyśmy mieli stary podział z 16 województwami, te środki byłyby bez wątpienia mniejsze – powiedział poseł PiS Jan Mosiński.

– Pod rządami obecnego systemu województwa mazowieckiego mamy do czynienia z sytuacją, w której Warszawa i aglomeracja warszawska szybciej się bogaci i rośnie dysproporcja między bogacącą się Warszawą i pozostałą częścią województwa. To pokazuje, że mamy do czynienia z sytuacją, że nie jest maksymalnie wykorzystana możliwość równomiernego podziału środków publicznych – wyjaśnił senator PiS Jan Maria Jackowski, który podkreślił, że strategia rządów Zjednoczonej Prawicy oznacza zrównoważony rozwój dużych i mniejszych miast.

Źródło: tvpinfo.pl