Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Biedroń już nie krytykuje 500 Plus. „Bardzo dobry program”

Przed rokiem obecny kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń był w Radiu Zet pytany o to, czy jego partia Wiosna poparłaby wybrane propozycje z „Piątki Kaczyńskiego”. – Żadnych, ponieważ politycznie nie można wspierać Kaczyńskiego – odpowiedział. A 500 Plus na pierwsze dziecko? – To jest przekupywanie wyborców, dzielenie wyborców – stwierdził wówczas. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej europoseł mówił, że to „bardzo dobry program”.

Po tym, jak prezydent Andrzej Duda zaapelował do konkurentów, żeby jednoznacznie określili swoje stanowisko wobec 500 Plus i wieku emerytalnego, Robert Biedroń zadeklarował, że „nic, co dane, nie zostanie odebrane”.

Dlaczego zatem w marcu zeszłego roku krytykował w Radiu Zet 500 Plus? – Archiwa telewizji publicznej są bogate i państwo możecie znaleźć informacje, że ja zawsze konsekwentnie jako jeden z pierwszych mówiłem, że 500 Plus to jest bardzo dobry program. Mogę podać dziesiątki przykładów w Słupsku, kiedy rządziłem, jak realnie ten program pomagał. Lewica będzie ostatnim ugrupowaniem, które będzie mówiło, że ten pogram nie działa – powiedział nam.

– Biedroń może teraz mniej, ale kiedyś bardziej ulegał takiej manii, która teraz gubi Platformę Obywatelską. Cokolwiek Prawo i Sprawiedliwość zaproponuje, to oczywiście trzeba być do tego w kontrze. Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość proponuje 500 Plus, to trzeba narzekać i z tym walczyć. Polacy nie chcą z tym walczyć, bo uważają, że są to pieniądze, które pozwolą im, ich rodzinom na rozwój. Biedroń jest na tyle pragmatyczny, że wie, iż nie może z tym okrętem flagowym PiS-u walczyć. Chce powiedzieć: „Kiedyś opowiadałem głupoty, teraz przyswoiłem” – skomentował eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki.

– Polska lewica ma problem z tożsamością ideową. Mamy w Polsce lewicę kawiorową, czego przykładem może być kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń, który rok temu, w marcu 2019 twierdził, że gdyby Wiosna była w parlamencie, to nie poparłaby propozycji Prawa i Sprawiedliwości 500 Plus na pierwsze dziecko, gdyż jest to zwykłe rozdawnictwo wyborcze – ocenił poseł PiS Jan Mosiński.

W kwietniu 2019 roku na temat 500 Plus i wieku emerytalnego wypowiedział się też przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty. – Gwarantujemy, że wiek emerytalny zostanie utrzymany, bo wiek emerytalny na tym poziomie został ustanowiony przez Sojusz Lewicy Demokratycznej. Jest jedna zasada w tym wszystkim i ona nas różni od innych partii, od PiS-u albo od populizmu progresywnego. Zrobimy to tylko wtedy, kiedy państwo nasze będzie na to stać – stwierdził.

Czy takie postawienie tej kwestii to znak, że 500 Plus mógłby jednak zniknąć w przypadku rządów Lewicy? – Jest taka stara zasada w polityce, którą stosował swego czasu klasyk tej zasady, czyli Lech Wałęsa, który mówił „jestem za, a nawet przeciw”. Widać wyraźnie, że Lewica w tej chwili na takie pozycje przeszła. Z jednej strony deklaruje to, co Polacy chcieliby usłyszeć i mieć gwarancję, że tutaj nie będzie zmian w zakresie przechodzenia na emeryturę, a z drugiej strony zastrzegają sobie możliwość zmiany tego – powiedział senator PiS Jan Maria Jackowski.

Źródło: tvp.info.pl