Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Senat zwleka z przyjęciem tarczy. Poseł KO: Proszę pytać pana marszałka

Choć Sejm w nocy z środy na czwartek przyjął tarczę antykryzysową 2.0, to Senat zajmie się nią dopiero w przyszłą środę. – W sprawie Senatu proszę pytać Senat, pana marszałka. Naprawdę, ja przyjechałem o 3.30 do domu. Myśmy po 1 w nocy skończyli ostatnie głosowania. W przypadku pierwszej tarczy głosowania skończyły się o 6.30 rano – powiedział portalowi tvp.info poseł KO Dariusz Joński. Dlaczego w Senacie jest inaczej? – Wie pan, nie jestem w Senacie – odpowiedział.Tarcza pozwoli przeznaczyć ponad 300 mld zł na m.in. ochronę miejsc pracy i walkę ze skutkami koronawirusa. – Cieszy fakt, że liderzy partii opozycyjnych Borys Budka i Władysław Kosiniak-Kamysz chwalą tarczę antykryzysową i tarczę finansową przygotowaną przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Obwieścili to w Sejmie, nie wiedząc, że są słyszani – mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński.

– Dobrze byłoby, gdyby pan marszałek Grodzki wziął pod uwagę to, że lider jego partii Borys Budka chwali ten program i trzeba jak najszybciej zwołać posiedzenie Senatu. Ze zdziwieniem obserwuję, że termin jest tak daleki – dodał poseł PiS.

Na przyspieszenie się nie zanosi. – Najbliższe posiedzenie Senatu mamy zwołane na 15 i 16 kwietnia i w tych dniach będziemy się zajmować tarczą antykryzysową 2.0. Sprawa jest bardzo skomplikowana. Testujemy jako Senat prowadzenie obrad zdalnie. To wymaga trochę czasu. Poza tym jesteśmy w okresie świątecznym. Będziemy zajmować się tarczą w pierwszym możliwym do zrobienia terminie – tłumaczył senator Polskiego Stronnictwa Ludowego Jan Filip Libicki.

Grodzki chce zwlekać ws. wyborów? PiS: Dla nas obowiązującą datą jest 10 maja

– Poprzednie posiedzenie Senatu odbyło się w trybie tradycyjnym. Teraz po raz pierwszy będzie w trybie online i jest testowany ten system. Tak prezentuje to marszałek Grodzki i prezydium Senatu. W mojej ocenie to posiedzenie powinno odbyć się jak najszybciej. Dostaję maile i sygnały od obywateli, żeby Senat szybciej nad tą tarczą pracował – mówił senator PiS Jan Maria Jackowski.

Dlaczego Senat zwleka z przyjęciem tarczy, która pomoże pracownikom i przedsiębiorcom? – Tego nie wiem. Jest taki plan, żeby rzeczywiście Senat zaraz po Świętach się spotkał. Pewnie wynika to z prac komisji senackich i całego kalendarza, który jest przez marszałka Senatu przygotowany – mówił poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.

– Kto ma tam większość? Opozycja, czyli Platforma, PSL i SLD. W takim dobrze pojętym interesie marszałek Grodzki powinien na „olaboga”, jak najszybciej przeprowadzić ten projekt rządowy przez Senat, żeby nikt mu nie zarzucił, że jest hamulcowym. To może mieć dla niego osobiście i dla PO fatalne skutki polityczne – przekonywał eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

Źródło: tvpinfo.pl