Opublikowano w kategorii: Aktualności

Aktualności

Jan Maria Jackowski: Nie dziwi mnie to, że próba wprowadzenia podatku cukrowego budzi emocje

Jan Maria Jackowski: Nie dziwi mnie to, że próba wprowadzenia podatku cukrowego budzi emocje

„Ten podatek wzbudza duże emocje, co mnie nie dziwi. Ustawodawca wykazał się tu pewną niekonsekwencją. Grupą, która ma być obłożona dodatkowymi opłatami jest chociażby grupa produkująca soki, a podatkiem nie zostały obłożone np. batoniki i inne wyroby ciastkarskie, które posiadają dużo większy poziom cukru od soków. W tej sytuacji widać, że być może mamy do czynienia z pewnego rodzaju lobbingiem” – powiedział w poranku „Siódma 9” Jan Maria Jackowski (Prawo i Sprawiedliwość). W rozmowie z Karolem Gacem mówił o podatku cukrowym.

Dlaczego Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się wprowadzić podatek cukrowy?

„Oficjalnie czytamy, że chodzi o wprowadzenie prozdrowotnych zachowań żywieniowych Polaków. Ten podatek wzbudza jednak duże emocje, co mnie nie dziwi. Ustawodawca wykazał się tu pewną niekonsekwencją. Grupą, która ma być obłożona dodatkowymi opłatami jest chociażby grupa produkująca soki, a podatkiem nie zostały obłożone np. batoniki i inne wyroby ciastkarskie, które posiadają dużo większy poziom cukru od soków. W tej sytuacji widać, że być może mamy do czynienia z pewnego rodzaju lobbingiem” – odpowiedział senator.

„Przypuszczam, że w Senacie wprowadzone zostaną pewne zmiany dot. ustawy. Ten podatek odbierany jest jako uderzenie w krajowych producentów soków” – dodał.

„Nie umiem odpowiedzieć w jakim kształcie wyjdzie ta ustawa. Na pewno będzie ona wzbudzać emocje. Nie dziwi mnie to, ponieważ rząd nie odbył szerszych konsultacji z zainteresowanymi producentami” – stwierdził Jan Maria Jackowski, który dodał, że zamierza wspierać działania, które mają na celu ochronę polskiego przemysłu rolno-spożywczego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Źródło: siodma9.pl