Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Na sygnale po zdrowie. Przyjechały nowe karetki pogotowia

Według danych, co trzecia karetka w kraju ma sześć lat lub więcej. Tym bardziej należy docenić fakt odnowienia płońskiego taboru ambulansowego. Na przestrzeni kilku miesięcy nasze pogotowie ratunkowe zyskało cztery pojazdy, dwa z nich oficjalnie oddano do użytku 10 marca na dziedzińcu szpitala powiatowego.

W natłoku informacji o koronawirusie pojawia się ta lokalna, bardzo dobra, ważna dla mieszkańców powiatu płońskiego. 800 tysięcy złotych, ta pokaźna kwota została przekazana przez Ministerstwo Zdrowia, w ramach realizacji rządowego programu wymiany ambulansów, na zakup dwóch karetek z przeznaczeniem do miejsc wyczekiwania w Glinojecku i w Nowym Mieście, gdzie stacjonują również zespoły ratownictwa medycznego rodzimego pogotowia ratunkowego.

– W ciągu roku zyskaliśmy cztery nowe zespoły wyjazdowe naszego pogotowia. Praktycznie odnowiliśmy całą bazę naszego sprzętu ratunkowego – oceniał we wtorek Paweł Obermeyer, dyrektor SPZ ZOZ w Płońsku.

Przypomnijmy, że latem ubiegłego roku odbyło się bliźniacze wydarzenie – przekazanie dwóch nowiutkich karetek pogotowia ratunkowego marki Volkswagen, których kupno dofinansował Powiat Płoński.

– To wielki dzień – kolejne dwa samochody, tym razem dofinansowane przez Ministerstwo Zdrowia kwotą 800 tys. zł., są w naszym posiadaniu – przyznawał Paweł Obermeyer. – Chcieliśmy uzupełnić też sprzęt do reanimacji pacjenta, do kompresji klatki piersiowej, ale zabrakło nam środków finansowych, więc zwróciliśmy się z prośbą do rady miasta oraz burmistrza Płońska i takie dofinansowanie otrzymaliśmy – przypominał dyrektor szpitala. – Tak więc karetki są wzbogacone o dodatkowy sprzęt do kompresji klatki piersiowej, co pozwala na masaż serca, wyłączając jednego ratownika. To daje nam szansę na dodatkowe czynności, które tenże ratownik może przeprowadzać – tłumaczył. – Dziękuję za ten dar, w tych trudnych czasach, kiedy służba zdrowia jest bez przerwy niedofinansowana. To bardzo ważne, że takie wsparcie otrzymujemy z wielu stron – kontynuował. – Dzięki tym karetkom i naszemu personelowi jesteśmy lepiej przygotowani do różnych działań, chociażby w obliczu zagrożenia epidemią koronawirusa, które oby nas ominęło – kończył Obermeyer.

Obermeyer stwierdził też, że dwie karetki, które do tej pory jeździły w Glinojecku i Nowym Mieście, będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie naszego szpitala i naszych zespołów ratunkowych.

– W czasach pełnych wyzwań dla służby zdrowia każde wsparcie sprzętowe ma istotne znaczenie dla mieszkańców – przyznawał podczas uroczystego przekazania karetek senator Jan Maria Jackowski.

W podobnym tonie wypowiadał się Sławomir Zalewski, wójt gminy Nowe Miasto, gdzie trafiła jedna z karetek pogotowia. – To, że te karetki będą służyły najważniejsze jest dla samych mieszkańców i to w ich imieniu bardzo dziękuję. To wyposażenie zdecydowanie poprawi jakość usług, które szpital w Płońsku może świadczyć dla swoich mieszkańców – stwierdzał włodarz nowomiejskiej gminy.

Źródło: plonskwsieci.pl