Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Dodatkowe 2,75 mld zł na ochronę zdrowia. Politycy chwalą inicjatywę prezydenta Andrzeja Dudy

Ministerstwo Zdrowia przygotuje ustawę dotyczącą Funduszu Medycznego. Jego utworzenie zainicjował prezydent Andrzej Duda. Do funduszu ma trafić blisko 2,75 mld zł. Środki zostaną przeznaczone na leczenie pacjentów chorych na raka i choroby rzadkie. Jak inicjatywa prezydenta jest oceniana przez polityków w Sejmie?

Prezydent Andrzej Duda (z prawej) i minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas wspólnej konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Konferencja dotyczyła dodatkowego funduszu m.in. dla onkologii

Prezydent Andrzej Duda (z prawej) i minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas wspólnej konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Konferencja dotyczyła dodatkowego funduszu m.in. dla onkologiiFoto: PAP/Piotr Nowak

Z inicjatywą utworzenia specjalnego Funduszu Medycznego wyszedł w weekend prezydent Andrzej Duda. Z budżetu państwa zostanie do niego przekazanych 2,75 mld zł. Będą to dodatkowe środki finansowe (spoza NFZ) na leczenie chorób onkologicznych, zwłaszcza u dzieci i chorób rzadkich. Fundusz wesprze m.in. wydatki inwestycyjne dotyczące sprzętu w szpitalach i przychodniach oraz nowych terapii. 10 proc. z kasy funduszu zostanie przeznaczonych na profilaktykę. 

– To dodatkowy, kolejny element obok systemu zasadniczego, który będzie wspierał ochronę zdrowia w Polsce – w moim przekonaniu bardzo ważny, dlatego że dzięki niemu wzrost funduszy na ochronę zdrowia będzie już nie tylko – można powiedzieć – wielki, ale wręcz ogromny. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w 2015 r. globalna kwota na ochronę zdrowia to było 77 mld zł, w tym roku mówimy, że przewidziane są 104 mld zł, ale jeżeli do tego dodamy jeszcze te prawie 3 mld zł tego dodatkowego Funduszu Medycznego, to mamy prawie 107 mld zł na walkę o zdrowie i życie Polaków – powiedział prezydent Andrzej Duda. 

Kiedy projekt ustawy?

Szczegółowe źródła finansowania funduszu zostaną wskazane w najbliższym czasie. Projekt ustawy ma zostać przygotowany w ciągu kilku tygodni. Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w jego resorcie tworzone są już zespoły, które będą zajmować się opracowaniem projektu ustawy w tej sprawie.

– Będziemy jak najszybciej przedkładali Radzie Ministrów i potem, mam nadzieję parlamentowi do procedowania konkretne akty prawne związane z tym Funduszem Medycznym. I myślę, że tutaj, tak naprawdę największą korzyść z tak ogromnego Funduszu, bo chodzi o 2,7 mld zł, odniosą po prostu pacjenci, którzy będą mieli szansę na terapię, na zdrowie, na profilaktykę, i na to, żeby byli diagnozowani i leczeni bardzo dobrym sprzętem – powiedział minister Szumowski. Prezydent: dzięki Funduszowi Medycznemu wzrost środków na ochronę zdrowia będzie ogromny

Co o Funduszu sądzą parlamentarzyści?

Poparcie dla inicjatywy prezydent deklarują parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. – Utworzenie Funduszu Medycznego jest wyjściem na przeciw potrzebom społecznym. Obszar służby zdrowia wymaga znacznych nakładów finansowych – mówi portalowi PolskieRadio24.pl senator PiS Jan Maria Jackowski, który zapewnia, że jego klub poprze projekt ustawy w tej sprawie. – Jest to pomysł pana prezydenta, dlatego nie wyobrażam sobie, żeby nie został on zrealizowany Czekamy na projekt ustawy – dodaje polityk partii rządzącej. 

Pozytywnie na pomysł prezydenta spogląda również część opozycji. – Oczywiście, że jest to bardzo dobra inicjatywa. Cieszymy się z niej – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL. Polityk ludowców dodaje jednak, żeby przy ocenie tego pomysłu spojrzeć na kontekst tej sprawy. – Te środki pojawiły się w momencie, kiedy nie do obrony przed Polakami stał się fakt przekazania pieniędzy na TVP, a nie na onkologie. Dlatego w mojej ocenie jest to gaszenie pożaru, który jest już rozpętany – uważa Zgorzelski. – Można też zapytać, dlaczego 2,7 mld zł, a nie 5,7 mld zł – dodaje wicemarszałek z PSL. 

– Te zarzuty są nieuzasadnione – odpowiada senator Jackowski, który zwraca uwagę na to, że ustawa dotycząca rekompensaty na media publiczne ma charakter incydentalny i dotyczy tylko obecnego roku, natomiast Fundusz Medyczny będzie dotyczył również kolejnych lat, dlatego nie można stawiać znaku równości między tymi kwestiami. 

O tym dlaczego decyzja o utworzeniu Funduszu zapadła właśnie teraz mówił również w niedzielę prezydent. Andrzej Duda podkreślił, że temat leczenia onkologicznego jest tematem, którym Pałac Prezydencki „żyje od kilku miesięcy”, a obecnie panuje „atmosfera sprzyjająca temu, żeby takie zadanie zrealizować”. – Z ministerstwem zdrowia bardzo intensyfikujemy działania (…) i to ułatwiło możliwość realizacji takiego przedsięwzięcia – powiedział Duda. Prezydent mówił, że na problemy w zakresie leczenia onkologicznego wskazywała też jego żona Agata Kornhauser-Duda. – Ona wielokrotnie mówiła mi: słuchaj, Andrzej, jest problem z tym leczeniem, jest bardzo wiele takich sytuacji, kiedy nie ma tej pomocy – powiedział prezydent.„Narzędzie do szybkiego ratowania życia i zdrowia”. Łukasz Szumowski o Funduszu Medycznym

Wątpliwości opozycji. PiS: nie chodzi im o dobro obywatela

Pewne zastrzeżenia w kwestii utworzenia Funduszu Medycznego mają natomiast posłowie Koalicji Obywatelskiej. Dotyczą one źródeł jego finansowania. – Utworzenie Funduszu nie polega na ogłoszeniu tego na konferencji prasowej, tylko na emanacji w budżecie, konkretnymi decyzjami prawnymi odpowiednich organów, które odpowiadają za te decyzje. A teraz mamy uprawianie polityki i zarządzenia poprzez konferencje prasowe. Czy to jest prawdziwe państwo i prawdziwy prezydent? – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Gabriela Lenartowicz KO.

– Tak się nie tworzy prawa, nie zarządza finansami. Państwo musi mieć umocowania finansowe zaakceptowane przez parlament. To wtedy daje nam gwarancje i prawo do egzekwowania tej deklaracji w budżecie – dodaje posłanka KO.

W ocenie senator Jackowskiego ta krytyka ze strony posłanki KO jest nieuzasadniona. Polityk PiS zauważa, że projekt jest przygotowywany i gdy te prace dobiegną końca, to wtedy przedstawione zostaną źródła finansowania. Gwarancją sukcesu w tej materii jest prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Jednocześnie dodaje, że krytyka ze strony KO jest dla niego niezrozumiała. 

– Proszę zauważyć, że jak rząd realizuje coś, co sygnalizuje też opozycja, to opozycja krytykuje za to rząd. To pokazuje, że tak naprawdę opozycji wcale nie chodzi o dobro obywateli, tylko o rozgrywanie polityczne wszelkich możliwych aspektów naszego życia publicznego – uważa senator Jackowski. 

Rekordowe wydatki na onkologię

Fundusz Medyczny to kolejna już w ostatnim czasie inicjatywa prezydenta dotycząca ochrony zdrowia, w tym onkologii. Na te działania Andrzeja Dudy składa się m.in. ustawa antysolaryjna czy przygotowana kilka tygodni temu Narodowa Strategia Onkologiczna. W ramach tego drugiego rozwiązania na onkologię przeznaczonych zostanie 5,1 mld złotych w ciągu 10 lat.

Należy dodać, że w ostatnich latach znacznie wzrosły również środki na onkologię z NFZ. W 2015 roku, kiedy Prawo i Sprawiedliwość i Andrzej Duda obejmowali władzę, wynosiły one 7,8 mld zł. Podczas, gdy w tym roku kwota ta wyniesie rekordowe 11,2 mld złotych.

Źródło: polskieradio24.pl