Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

KORONAWIRUS UDERZA GOSPODARKĘ

Epidemia koronawirusa zaczyna uderzać w światowe gospodarki. Najbardziej cierpi branża turystyczna.

Pojawienie się koronawirusa w Polsce zaczyna odbijać się na gospodarce. Swoje obawy zgłosiła już branża turystyczna, zauważa zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców – Jacek Cieplak.

– Są obawy, ponieważ, jeśli doszłoby do epidemii, to naturalnym skutkiem jest wpływa na gospodarkę, nie tylko na polską, ale też na wszystkie gospodarki światowe, natomiast jeśli chodzi o naszych rodzimych przedsiębiorców, to mamy zgłoszenia między innymi z branży turystycznej – mówi.

Wszelkie obawy przedsiębiorców zostały uwzględnione podczas głosowania nad ustawą dotyczącą koronawirusa, zaznacza senator PiS Jan Maria Jackowski.

– Środki zabezpieczające prawa obywateli i obrót gospodarczy są w tej ustawie, natomiast niewątpliwie koronawirus może spowodować u przedsiębiorców realne straty w gospodarce i niestety z tym należy się liczyć, ale to nie jest sytuacja przez kogokolwiek zawiniona – mówi.

Najbardziej na obecnej sytuacji mogą ucierpieć właściciele małych firm, podkreśla przedsiębiorca Paweł Dołkowski.

– To, co teraz się wydarzyło jest kompletnym zaskoczeniem, tego nikt nie przewidział i z tego tytułu  możemy spodziewać się wielu strat, a może też zamknięcia wielu firm, zwłaszcza tych mikro małych, które poniosą największe obciążenia, największe starty – mówi.

Epidemia koronawirusa sprawiła, że wiele światowych gospodarek już prognozuje spadek wzrostu PKB.  W Chinach PKB może skurczyć się pierwszy raz od kilkudziesięciu lat. Międzynarodowy Fundusz Walutowy uruchomił już  specjalny fundusz, który ma wspomóc finansowo kraje walczące z koronawirusem. Jego budżet to 50 mld dolarów.

Źródło: radiomaryja.pl