Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Senackie komisje zajmą się ustawą dot. koronawirusa

W piątek Senat zajmie się uchwaloną przez Sejm ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Sejm o koronawirusie. Komentarze w RSnW

Obrady rozpoczną się o godzinie 15:00. Dzień wcześniej – w czwartek – ustawą zajmą się senackie komisje: ustawodawcza i zdrowia. Szef komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że prace nad ustawą już się rozpoczęły i jest ona opiniowana.

– Zamówiliśmy także dodatkowe ekspertyzy związane z tym projektem i zwołane jest już wspólne posiedzenie komisji zdrowia. Tutaj z panią przewodniczącą w uzgodnionym terminie i komisji ustawodawczej na najbliższy czwartek, gdzie będziemy chcieli wtedy rozpocząć i zakończyć pracę nad tym projektem – poinformował Kwiatkowski.

Zadowolony z podjętych decyzji jest senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski. Jak powiedział dziennikarzom, sprawa dotycząca koronawirusa jest „niezwykle ważna, a potencjalny stopień zagrożenia jest wysoki”.

– Stąd opinia publiczna oczekuje na stosowne rozwiązania prawne, aby móc w sposób skuteczny przeciwstawiać się ewentualnej epidemii koronawirusa w Polsce. Także cieszę się, że po takim jakimś zawahaniu się, nie wiem u pana marszałka Grodzkiego coś się przełamało, ponieważ w mediach już pojawiały się informacje, że komisje mają się odbyć w przyszłym tygodniu – podkreślał Jan Maria Jackowski.

Ustawa w sprawie koronawirusa przewiduje miedzy innymi, że osoby chore na chorobę zakaźną albo osoby podejrzane o zachorowanie na nią mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji. Zapisano w niej też, że w celu przeciwdziałania koronawirusowi pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy w formie zdalnej.

Ustawa zakłada również – w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola albo szkoły – możliwość przyznania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, nie dłuższego niż czternastodniowy.

Źródło: radioszczecin.pl