Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Kidawa-Błońska miała odwiedzić 380 powiatów. „Realne, jeśli pojedzie sam plakat”

Poseł KO Michał Szczerba zapowiadał, że kandydatka PO na prezydenta przed startem kampanii odwiedzi wszystkie powiaty. Ile powiatów odwiedziła Małgorzata Kidawa-Błońska? – Myślę, że większość. Wszystkich pewnie jeszcze nie – powiedział portalowi tvp.info rzecznik sztabu wyborczego Adam Szłapka. Powiatów w Polsce jest jednak 380, a z relacji w mediach społecznościowych wynika, że od listopada Kidawa-Błońska odbyła ok. 70 spotkań.

Politycy PiS-u twierdzą, że cel Kidawy-Błońskiej jest niemożliwy do osiągnięcia. Chyba, że za wizytę uznamy wystawienie plakatu kandydatki w danym powiecie.

Poseł Koalicji Obywatelskiej w listopadzie zapowiadał tournée Małgorzaty Kidawy-Błońskiej po wszystkich powiatach.– Jestem przekonany, że ma zdrowie i odpowiednie przygotowanie, żeby rozpocząć tournée po Polsce. Na pewno będzie w 16 województwach i we wszystkich powiatach. Mam na myśli najbliższe pół roku, które pozostało do kampanii prezydenckiej – mówił nam Michał Szczerba. Była eurodeputowana PO Julia Pitera powątpiewała wtedy, czy wicemarszałek Sejmu podała fizycznie trudom kampanii.

Dlaczego rzecznik sztabu Kidawy-Błońskiej zapewnia, że kandydatka odwiedziła większość powiatów, a w mediach społecznościowych są jedynie relacje z 70 spotkań?

– Proszę wziąć pod uwagę, że Małgorzata Kidawa-Błońska nie jest od kilku tygodni w polityce, tylko tych spotkań w ostatniej kampanii (parlamentarnej – red.) i po kampanii było mnóstwo. Jakby tak popatrzeć, w ilu była powiatach i miejscowościach w ostatnich kilku latach, to pewnie w każdej miejscowości była może i po dwa razy – bronił kandydatki poseł KO Dariusz Joński.#wieszwiecejPolub nas

– Ja myślę, że to jest kolejna taka obietnica, która nie zostanie spełniona. Chyba, że weźmiemy pod uwagę te miejsca, gdzie zamiast Kidawy-Błońskiej jedzie jej plakat. Wiemy o tym, że jeżdżą zamiast Kidawy-Błońskiej również bannery. Wieszają bannery i niby jest Kidawa-Błońska. Chyba, że tak to się stanie – ironizował poseł PiS Robert Telus.

Choć poseł Szczerba wyraźnie mówił o okresie poprzedzającym start oficjalnej kampanii, politycy opozycji sugerują, że za odwiedzone przez Kidawę-Błońską można uznać też powiaty, w których pojawiła się w poprzednich latach.

– Kampania nabiera dynamizmu. Małgorzata Kidawa-Błońska odwiedzała również Polskę wtedy, kiedy nie była oficjalnie kandydatem na prezydenta. My w poprzedniej kadencji Sejmu zorganizowaliśmy wiele spotkań w ramach akcji „Porozmawiajmy” – tłumaczył poseł KO Zbigniew Konwiński.

– Być może Małgorzata Kidawa-Błońska przejeżdża przez powiat i traktuje to jako odwiedzenie danego powiatu. Najsłabszym elementem kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej jest kandydatka, która ma bardzo kiepskie wystąpienia, brak jakiejkolwiek wizji. Z każdym dniem prowadzenia kampanii wyborczej traci. Być może ukrywanie jej jest sposobem na to, żeby w tych wyborach jakiś przyzwoity wynik osiągnęła – mówił poseł PiS Zbigniew Girzyński.

– Pracę mamy rozpisaną na całą kadencję… całą kampanię wyborczą. Myślę, że sukcesywnie pani marszałek wiele z tych powiatów, których jeszcze jej się nie udało odwiedzić, odwiedzi – przejęzyczył się poseł KO Marcin Kierwiński.

– Moim zdaniem się nie uda. Zostało 70 dni kampanii, a to wymagałoby trzech, czterech powiatów każdego dnia. To raczej mało prawdopodobne, więc mieliśmy do czynienia z zapowiedzią czysto wirtualną – stwierdził senator PiS Jan Maria Jackowski.

– Nie sądzę, żeby się udało. Jest tylko dwóch kandydatów, którzy bardzo aktywnie odwiedzają Polskę lokalną, małe miejscowości od najmniejszych, jak Brzóski Gromki, która ma 17 gospodarstw, po największe miasta jak Rzeszów, Warszawa, czy Katowice. To Władysław Kosiniak-Kamysz i Andrzej Duda – powiedział rzecznik PSL Miłosz Motyka.

– W środę i czwartek Robert Biedroń będzie na Śląsku i jest przygotowany na spotkania w ośmiu powiatach. Intensywność pracy Roberta Biedronia jest zdecydowanie większa niż Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Skoro Robert Biedroń nie odwiedził jeszcze wszystkich powiatów, to tym bardziej nie odwiedziła ich Małgorzata Kidawa-Błońska – mówił szef sztabu kandydata Lewicy na prezydenta Tomasz Trela.

– To było oczywiste, że Kidawie-Błońskiej się nie uda. Prezydent Andrzej Duda dokonał tego. Odwiedził wszystkie powiaty przez pięcioletnią prezydenturę – skomentował kampanię kandydatki PO na prezydenta poseł PiS Jan Kanthak.

Źródło: tvp.info.pl