Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Ostatniego lutego w Gostkowie w gminie Przasnysz odbyły się Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych połączone z poświęceniem krzyża pamiątkowego.

Patronat Honorowy nad uroczystością objął Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Obchody zorganizowali: Wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska oraz Dowódca 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu płk dypl. Bogusław Postek. Uczestniczyło w nich wielu zaproszonych gości, m.in. Starosta Powiatu Przasnyskiego Krzysztof Bieńkowski, Senator RP Jan Maria Jackowski, Poseł na Sejm RP Anna Cicholska, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie Robert Kochański.Reklama

Starosta w swoim przemówieniu podziękował za obecność Polskiego Wojska, które jest gwarantem naszej wolności i suwerenności, ponieważ zawsze stało na straży niepodległości Naszej Ojczyzny. Żołnierze Wyklęci są przykładem takiej postawy. Złożyli oni w ofierze zarówno swoje zdrowie i życie, jak też i przyszłość swoich bliskich, którzy przez wiele kolejnych lat byli szykanowani przez komunistów.

Uroczystości rozpoczęły się od uczczenia poległych żołnierzy z Oddziału „Orzyc” przed pomnikiem w Gostkowie, gdzie poświęcono krzyż oraz odczytano apel poległych, a Kompania Honorowa Wojska Polskiego oddała salwę honorową. Następnie w kościele Św. Anny w Bogatem odbyła się Msza Święta, która była połączona z programem okolicznościowym w wykonaniu uczniów tutejszej Szkoły Podstawowej oraz Scholi Św. Anny.

Źródło: eprzasnysz.pl