Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Listy poparcia do KRS. Senator Jackowski: opozycja chce prowadzić nagonkę

Zdaniem senatora PiS Jana Marii Jackowskiego komunikat Kancelarii Sejmu dotyczący wyboru członków do KRS rozwiewa wątpliwości, jakie mogły pojawić się wokół tej sprawy. Tymczasem opozycja wciąż domaga się publikacji nazwisk sędziów, którzy udzielili poparcia kandydatom do KRS. – Opozycja chce prowadzić politykę hejtowania osób, które się podpisały – uważa polityk PiS. 

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Tomasz Gzell

Kancelaria Sejmu przedstawiła szczegółowe dane dotyczące wyboru członków-sędziów Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem polityków PiS opublikowany komunikat zamyka wątpliwości, jakie mogły pojawiać się wokół tej sprawy.

– Te listy pokazują, że zostały spełnione kryteria ustawowe, ponieważ wszyscy kandydaci, którzy zostali członkami KRS mieli stosowane poparcie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl senator PiS Jan Maria Jackowski.Tadeusz Cymański: nie jesteśmy formacją, która unika problemów

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Sejmu czytamy, że członkowie KRS zostali wybrani 6 marca 2018 roku na mocy uchwały Sejmu VIII kadencji. Zgłoszenia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęły pomiędzy 23, a 25 stycznia 2018 roku. Wszyscy zgłoszeni kandydaci zostali poparci przez wymaganą ustawowo grupę co najmniej 2000 tysięcy obywateli lub 25 sędziów. W sumie zgłoszono 18 kandydatów. Kandydatów zgłoszonych przez grupę co najmniej 25 sędziów poparło łącznie 364 sędziów.

W tej liczbie 275 sędziów udzieliło poparcia tylko jednemu kandydatowi, a 89 sędziów udzieliło poparcia więcej niż jednemu. Zgodnie z wymaganiami ustawy uzyskano potwierdzenie od Ministra Sprawiedliwości, że osoby popierające poszczególne kandydatury faktycznie posiadają status sędziów. Listy obywateli udzielających poparcia kandydatom zostały zbadane przez Kancelarię Sejmu, analogicznie jak w przypadku postępowania z obywatelską inicjatywą ustawodawczą.

Zdaniem Katarzyny Lubnauer, wiceprzewodniczącej klubu Koalicji Obywatelskiej, komunikat Kancelarii Sejmu nie realizuje wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie list poparcia do KRS. W związku z tym opozycja dalej domaga się ujawnienia nazwisk sędziów, którzy poparli kandydatów do KRS.Sprawa sędziego Pawła Juszczyszyna. Jest decyzja Izby Dyscyplinarnej SN

Kancelaria Sejmu zaznacza, że żaden przepis ustawy o KRS nie przewiduje możliwości wycofania poparcia, raz udzielnego kandydatowi do KRS. Podobnie jak sędzia nie może wycofać się z wydanego wyroku, nie można po podpisaniu listy poparcia wycofać tego podpisu.

Zarówno z opinii Biura Analiz Sejmowych, jak i opinii zewnętrznej, sporządzonej przez doktora habilitowanego Marka Dobrowolskiego wynika, że ze względu na brak przepisów umożliwiających wycofanie raz udzielonego poparcia, oświadczenie o wycofaniu poparcia jest bezskuteczne.

Źródło: polskieradio24.pl