Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Dumni z przeszłości, patrzą w przyszłość

Dumni z przeszłości, patrzą w przyszłość

Uroczystości związane z odzyskaniem praw miejskich przez Czerwińsk rozpoczęły się Mszą św. w bazylice.

Czerwińsk otwiera nowy rozdział. Dzięki determinacji władz lokalnych i mieszkańców po 150 latach powraca na mapę Polski jako miasto.

Na początku stycznia tego roku odbyła się ceremonia w siedzibie MSWiA, związana z administracyjnym przywróceniem praw miejskich Czerwińskowi, odebranych mu 150 lat temu, w czasach zaborów, przez władze carskie, w ramach represji po powstaniu styczniowym. W minioną niedzielę władze, mieszkańcy i goście świętowali wspólnie w najbardziej godnym i historycznym miejscu miasta – na terenie bazyliki Zwiastowania NMP. – Dziękujemy wam, że rozpoczęliśmy tak jak trzeba to święto. Cieszę się, że sprawiedliwości dziejowej stało się zadość – powiedział bp Mirosław Milewski, który przewodniczył Mszy św. w bazylice czerwińskiej na rozpoczęcie uroczystości.

– Mało które miasto w Polsce może poszczycić się tak bogatymi dziejami. Czerwińsk był w swej chlubnej przeszłości jednym z największych i najbogatszych na Mazowszu. To tu przybywali książęta i królowie. To miejsce naznaczone obecnością króla Władysława Jagiełły. To w Czerwińsku organizowano sejmiki mazowieckie, tu był synod diecezjalny, to tu powstał tzw. Kodeks Czerwiński książąt mazowieckich – przypominał bp Milewski.

Odnosząc się do wielkiej historii Czerwińska, którą tworzyły też obecne tu kolejne zakony: benedyktyni, kanonicy regularni, norbertanki i od ponad 90 lat salezjanie, życzył mieszkańcom budowania na trwałych wartościach ich przodków. – Nie ulegajcie „duchowi epoki”, który przynosi wiatr niedobrych i niebezpiecznych zmian. I bądźcie dumni ze wspaniałego dziedzictwa waszych przodków i tej ziemi – zwracał się do mieszkańców Czerwińska bp Mirosław.

Podczas dalszych obchodów wielokrotnie przywoływano arcyciekawą i wybitną historię Czerwińska, który uzyskał prawa miejskie jeszcze w 1373 r. (część biskupia) oraz w 1582 r. (Czerwińsk klasztorny). Najpierw, środkami teatralnymi i ze sporą dawką humoru, opowiedzieli o niej uczniowie tutejszej Szkoły Podstawowej im. W. Jagiełły w przedstawieniu, przygotowanym pod kierunkiem Teresy Pietrzak, wspierani muzycznie przez chóry: bazyliki czerwińskiej i SP w Chociszewie. Później mówił o niej historyk i regionalista Dariusz Umięcki, który zaznaczył, że chciał opisać „ducha tego miasta”: miasta, które świetność swą przeżywało za czasów Jagiellonów, miasta dwóch świętych wzgórz i czterech zakonów oraz znaczącego miejsca na szlaku wiślanym. Miasta, wreszcie, którego nie oszczędziły klęski: w 1262 r. najazd litewsko-pruski, potem potop szwedzki, a w XX wieku dwie wojny światowe.

– Po tych doświadczeniach Czerwińsk potrafił się jednak podnosić jak feniks z popiołów. Miasto miało w sobie życie, bo mieszkańcy byli też ludźmi twardymi, przyzwyczajonymi do walki z żywiołem. Ci ludzie nigdy się nie poddali. Tacy już są czerwińszczanie – mówił Dariusz Umięcki, historyk i dyrektor SP w Chociszewie.

Mieszkańcy, dla których pojęcie „lokalny patriotyzm” nie jest pustym frazesem, mogą być teraz nie tylko dumni z przeszłości, ale i patrzeć w przyszłość. – Nie wyobrażałem sobie innego spuentowania wydarzeń, które nastąpiły 1 stycznia 2020 r. Po 150 latach mamy faktycznie przywrócone, niesłusznie odebrane, prawa miejskie – powiedział włodarz Czerwińska Marcin Gortat podczas gali w sali teatralnej przy bazylice.

Maciej Wąsik, sekretarz stanu MSWiA oraz poseł tej ziemi, wyrażając uznanie dla wszystkich osób, które przyczyniły się do tego faktu, zauważył, że teraz przyszedł czas na rewitalizację Czerwińska. – Gdy byliśmy tu z premierem Mateuszem Morawieckim, oglądaliśmy bazylikę, rynek i Wisłę, rozmawialiśmy o tym, że tu powinien być drugi Kazimierz. Trzeba teraz stworzyć warunki przedsiębiorczym mieszkańcom – mówił M. Wąsik.

Również wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zauważył, że nie można pozostać na etapie przeszłości. – Największe wrażenie zrobiła na mnie ogromna lista powitań i podziękowań, wypowiedzianych przez pana burmistrza. To świadczy o potencjale tego miasta, że jest tak wielu ludzi z różnych środowisk, którym zależy na tym, by Czerwińsk się rozwijał – stwierdził wojewoda.

Z kolei senator Jan Maria Jackowski zaznaczył, że Czerwińsk był i jest miastem wielkiej historii, patriotyzmu i przedsiębiorczości.

Gratulacje dla całej społeczności Czerwińska na ręce Marcina Gortata złożyli też m.in. władze i rada powiatu płońskiego oraz konwent burmistrzów i wójtów powiatu płońskiego na czele z Andrzejem Pietrasikiem.

Niedzielna uroczystość zgromadziła wielu mieszkańców oraz gości: przedstawicieli rządu, polskiego parlamentu, władz wojewódzkich, powiatowych i czerwińskich radnych. Wśród gości, związanych rodzinnie z Czerwińskiem, był m.in. znany dziennikarz i publicysta Rafał Ziemkiewicz.

Materialnym znakiem uroczystości będzie tzw. skrzynia pamięci, poświęcona podczas wczorajszej Mszy św., mieszcząca akt nadania praw miejskich Czerwińskowi.

Źródło: plock.gosc.pl