Opublikowano w kategorii: Aktualności

Aktualności

Senator PiS o ustawie kagańcowej. I się uśmiecha

Jan Maria Jackowski
Jan Maria Jackowski

– Jak najbardziej potrzebna jest ustawa dyscyplinująca sędziów – mówi w rozmowie z Faktem senator PiS, Jan Maria Jackowski. Senatorowie debatują o najnowszej ustawie sądowej, przygotowanej przez współpracowników Zbigniewa Ziobry. Opozycja nazywa propozycję rządzących „ustawą kagańcową”.

Fakt: Czy możliwy jest jakikolwiek kompromis wokół najnowszej ustawy sądowej ?

Jan Maria Jackowski: Jeżeli opozycja podejmie konstruktywną dyskusję to sądzę że byłoby pole i przestrzeń do takich działań.

Fakt: Czy możliwy jest jakikolwiek kompromis wokół najnowszej ustawy sądowej ?

Jan Maria Jackowski: Jeżeli opozycja podejmie konstruktywną dyskusję to sądzę że byłoby pole i przestrzeń do takich działań.

Fakt: A co oznacza konstruktywna dyskusja?

J. M. Jackowski: Jeśli będzie wniosek o odrzucenie ustawy to zamyka jakąkolwiek dyskusję. A jeżeli będą poprawki to będziemy indywidualnie oceniać te poprawki (…..)

Fakt: A wy sami nie chcielibyście się czy nie moglibyście wycofać się z najbardziej kontrowersyjnych zapisów?

J. M. Jackowski: Wnioskodawcy twierdzą że jest to bardzo dobra ustawa, tak samo ministerstwo sprawiedliwości.

Fakt: A pan się uśmiecha…

J. M. Jackowski: Takie jest stanowisko naszego obozu politycznego i tyle mogę powiedzieć.

Fakt: Czyli zagłosuje Pan za, ale nie będzie się pan cieszył?

J. M. Jackowski: Nie, co do zasady uważam, że jak najbardziej potrzebna jest ustawa dyscyplinująca sędziów. Odbieram cały szereg sygnałów od wyborców zniesmaczonych tym, co niektórzy sędziowie wyprawiają. Tak odbierają to ludzie. Zamiast rozstrzygać ich sprawy to wiecują w sprawie swoich nadzwyczajnych przywilejów, które mają jako sędziowie. Tak to odbiera opinia publiczna. A już udział redaktora Najsztuba w marszu tysiąca tóg był jak obelga dla tych ludzi, którzy czują się pokrzywdzeni przez wymiar sprawiedliwości, bo został potraktowany wyjątkowo lajtowo w ocenie opinii publicznej przez sąd za to, co zrobił.

Fakt: Na jakieś ustępstwa bylibyście jednak gotowi?

J. M. Jackowski: Jak będą poprawki to będziemy dyskutować . Natomiast trudno mi się tak ogólnie wypowiadać. Przypominam, że co do szkieletu ta ustawa w innej wersji trafiła do sejmu. Była poddana obróbce. Zdaje się, że kilkanaście albo 23 poprawki sejm przyjął. I to już jest inna wersja niż ta która trafiła do sejmu. Ona zdaniem znakomitej większości naszego klubu jest już ustawą docelową. Natomiast czy stworzyłaby się przestrzeń do jeszcze jakiś dalszych zmian w tej ustawie to musiałyby zostać zgłoszone konkretne poprawki. Wtedy mógłbym się ustosunkować.

Źródło: fakt.pl