Opublikowano w kategorii: Aktualności

Aktualności

Rok 2019 w polityce. Debata Polskiego Radia 24

 To był intensywny i bardzo dobry rok dla Polski – mówił w Polskim Radiu 24 Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta RP.

Gośćmi debaty podsumowującej wydarzenia polityczne 2019 roku byli również Paweł Kowal (Platforma Obywatelska), Jan Maria Jackowski (Prawo i Sprawiedliwość) i Marcin Kulasek (SLD/Nowa Lewica).

Zdj. ilustracyjne

Zdj. ilustracyjneFoto: Dziurek/ Shutterstock

Błażej Spychalski przypomniał, że w 2019 roku odbyły się wybory parlamentarne i wybory do Parlamentu Europejskiego, które przyniosły historyczne zwycięstwa zwycięstwa Zjednoczonej Prawicy. –  Pierwszy raz w historii Polski jest tak, że ta sama partia, drugą kadencję z rzędu tworzy samodzielnie rząd – powiedział.

Dobry rok w gospodarce 

Jego zdaniem gospodarczo to był bardzo dobry rok dla Polski. – Szybko rosnące wynagrodzenia i rekordowo niskie bezrobocie. W sferze społeczne rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko było bardzo dużym wydarzeniem, także trzynasta emerytura wprowadzona do naszego porządku prawnego – zauważył gość Polskiego Radia 24. Zwrócił również uwagę na sukcesy Polski na arenie międzynarodowej. – Wisienką na torcie było zniesienie wiz dla Polaków do USA – podkreślił rzecznik prezydenta RP. 

Zmiana sytuacji strategicznej Polski 

Paweł Kowal zwrócił uwagę, że klimat otoczeniu Polski pogarsza się. – Wypowiedzi prezydenta Francji i zbliżenie z Rosją bez żadnych warunków. Rozdźwięk pomiędzy USA i zachodnimi sojusznikami Polski. Także to, że Turcja zaczęła mentalnie odpływać z NATO. Te sygnały powinny dać nam do myślenia, coś poważnego zaczęło się dziać, co strategicznie i poważnie zmienia naszą sytuację. Mam wrażenie, że ginie nam to wśród wyliczanek. Sytuacja na politycznym zachodzie poważnie się pogorszyła i nie ma na to odpowiedzi – powiedział poseł PO. 

Trendy cywilizacyjne i kulturowe 

Senator Jan Maria Jackowski zwrócił uwagę na trendy cywilizacyjne i kulturowe. – Myślę o wypowiedzi wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja na temat perspektywy dojścia do adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Słynna wypowiedź z początku 2019 roku zogniskowała debatę publiczną przed wyborami do PE. Nurt tej debaty jest coraz silniejszy. Pojawiły się próby formatowania rzeczywistości według kryteriów politycznej poprawności. Ten rys szczególnie nasilił się w roku 2019 – mówił gość Polskiego Radia 24.     

Powrót lewicy 

Natomiast Marcin Kulasek zwrócił uwagę, że rok 2019 był udany dla lewicy, która wróciła do parlamentu. – Gdy lewica startuje wspólnie, to zawsze odnosi zwycięstwa. Takim zwycięstwem był powrót po czterech latach nieobecności – podkreślił poseł Lewicy. – Obiecywaliśmy, że po wyborach stworzymy wspólnie klub, nie pokłócimy się, tak się stało, będzie też wspólny kandydat na prezydenta – dodał Marcin Kulasek

Źródło: polskieradio.pl