Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

„RZECZPOSPOLITA”: RZĄD POWOŁA PEŁNOMOCNIKA DS. POLAKÓW ZA GRANICĄ

Jak podała „Rzeczpospolita” rząd powoła pełnomocnika ds. Polaków za granicą. Ma to być uderzenie w Senat, w którym większość ma opozycja.

Według gazety, to początek procesu odbierania Senatowi kompetencji w zakresie opieki nad Polonią. Nad powołaniem pełnomocnika ds. Polonii i Polaków za granicą pracuje Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. Jak wskazuje dziennik, to właśnie on wydaje się być naturalnym kandydatem na to stanowisko. Dworczyk w przeszłości działał w Stowarzyszeniu Wspólnota Polska, Fundacji Wolność i Demokracja oraz brał udział w pracach nad projektem Karty Polaka. Rząd obawia się, że Senat w rękach opozycji przeznaczy środki dla Polonii na inne cele.

– Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku te środki, które są przeznaczone dla projektów społeczno-kulturalnych organizacji polskich i polonijnych poza granicami, a jest to kwota około 110 mln złotych, będą rozdysponowywane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a nie jak było do tej pory przez Senat. Przypomnę, że od 1929 roku Senat jest tradycyjnym patronem środowisk polonijnych i Polaków poza granicami kraju. Jest to ogromna tradycja, sięgająca jeszcze czasów międzywojennych i osobistej decyzji w tym zakresie marszałka Józefa Piłsudskiego – wskazał Jan Maria Jackowski, senator PiS.

Dziennik zaznacza, że gra toczy się o duże pieniądze. Wydatki Senatu na Polonię od lat stale rosły, a np. w 2019 r. wynosiły łącznie ponad 100 mln zł. Rozporządzenie ws. powołania pełnomocnika ma być przyjęte w czwartym kwartale 2019 r., czyli w praktyce w ciągu dwóch tygodni.

Źródło: radiomaryja .pl