Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Prezydenci miast związani z PO chcą podwyższenia udziału samorządów w PIT

Samorządowcy związani z Platformą Obywatelską złożyli na ręce marszałka Senatu projekt ustawy w sprawie rekompensat dla samorządów. Przewiduje on podwyższenie ich udziału w podatku PIT. Sceptyczne wobec proponowanych przepisów jest Prawo i Sprawiedliwość. – Samorządowcy mają jeszcze potencjał do zwiększania dochodów własnych – mówi senator PiS-u Jana Maria Jackowski. 

Senat X kadencji

Senat X kadencjiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Prezydenci miast Warszawy, Łodzi, Sopotu i Sosnowca złożyli dziś w Senacie na ręce marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego projekt ustawy podwyższający udział samorządów w podatku PIT. – Dla dużych miast ponad 8 proc., dla gmin ok. 2 proc. W ten sposób, żeby zrekompensować ubytek 8 mld złotych, które rząd odebrał samorządom, aby realizować swoje obietnice – tłumaczył na dzisiejszej konferencji w Senacie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

shutterstock_ratusz-1200.jpg

„Bardzo trudny” budżet Warszawy na 2020 r. Jak wygląda miejska kasa?

W ocenie samorządowców wspomniany ubytek jest wynikiem polityki prowadzonej przez rząd, który realizuje swoje obietnice za ich pieniądze. Chodzi m.in. o likwidację podatku PIT dla osób do 26. roku życia czy obniżenia stawki podatku PIT z 18 do 17 proc. oraz kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu dla pracowników. Te działania mają skutkować obniżeniem wpływów z PIT do kasy samorządów. 

Samorządom zabraknie pieniędzy?

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska mówi, że obniżenie wpływów z podatku PIT przełoży się na jakość zadań realizowanych przez samorządy. – Te wszystkie działania, które nie są obligatoryjne nie będą realizowane w zakresie do których przywykliśmy – mówiła prezydent Łodzi. Zdanowskiej chodziło m.in. o ofertę kulturalną, zajęcia dla seniorów czy zajęcia dla osób potrzebujących wsparcia, np. z zakresu pozyskiwania nowych kompetencji, aby lepiej radzić sobie na rynku pracy.  

– To brak nowych żłobków, nowych przedszkoli, nowych dróg i chodników. To wszystko bierze się z naszych wspólnie wypracowanych samorządowych środków. Bo przecież budżet miasta, gminy to budżet wszystkich mieszkańców, którzy się na to składają – tłumaczyła Zdanowska. – Dlatego projekt ustawy, który mam nadzieję pomoże nam, żeby te zadania, swoje zobowiązania wobec mieszkańców nadal realizować – przekonywała prezydent Łodzi.  

Zdaniem prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego w najtrudniejszej sytuacji są małe gminy. – Jako prezydenci miast jeszcze kosztem niestety innych wydatków jesteśmy w stanie zapewnić, np. dobrą edukację. Ale tej dobrej edukacji, a może niedługo w ogóle edukacji, nie będą w stanie zapewnić małe gminy. W tej chwili ok. 800 gmin ma w ogóle problem, żeby złożyć budżet – przekonywał Karnowski.

EN_mueller-1200.jpg

Pieniądze dla samorządów. P. Müller odpowiada R. Trzaskowskiemu

Projekt popiera KO

Poparcie dla projektu deklarują politycy Koalicji Obywatelskiej. – Kondycja samorządu w Polsce jest w tej chwili zagrożona. Ubytek w dochodach powoduje utratę niezależności samorządu. Rozwój Polski w bardzo dużym stopniu przez wiele ostatnich lat zależał od kondycji samorządu – mówił przewodniczący senackiej komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej Zygmunt Frankiewicz z Koalicji Obywatelskiej.

– Deklaruję, że projekt ustawy z najwyższą starannością będzie procedowany w komisjach, a później, mam nadzieję, na posiedzeniach plenarnych Senatu – zadeklarował Zygmunt Frankiewicz. Na projekt sceptycznie patrzą  natomiast senatorzy Prawa i Sprawiedliwości. Jan Maria Jackowski z PiS-u mówi, że samorządu powinny przeprowadzić najpierw racjonalizację własnych wydatków. 

Senator PiS-u sceptyczny

– W moim przekonaniu samorządowcy mają jeszcze potencjał do tego, żeby zwiększać dochody własne i mają też możliwość prowadzenia racjonalnej gospodarki. Bo jak słyszę, np. jak miasto stołeczne Warszawa wydaje środki publiczne na różne kontrowersyjne czy dyskusyjne cele, to może to jest źródło oszczędności, które należałoby rozważyć – mówi portalowi PolskieRadio24.pl senator Jackowski. 

Senator PiS-u odniósł się też krytyki samorządowców dotyczącej obniżenia podatków dla obywateli, które skutkują ubytkiem wpływów do kasy samorządów. – Na podstawie takich wypowiedzi obywatele oceniają, że samorząd jest zainteresowany zwiększaniem podatków, bo wtedy miałby większe możliwości działania i większe środki w swoim budżecie – tłumaczy Jackowski. – Ale czy taki punkt widzenia podoba się obywatelom, że samorządowcy są przeciwni zmniejszaniu podatków? To jest pytanie retoryczne – dodaje senator PiS-u. 

Na razie nie wiadomo, w jakim terminie Senat rozpocznie prace nad projektem.

Źródło: polskieradio24.pl