Opublikowano w kategorii: Aktualności

Aktualności

J.M. JACKOWSKI: ZNIESIENIE WIZ POZA WYMIAREM PRAKTYCZNYM, MA TEŻ WYMIAR GODNOŚCIOWY

Zniesienie wiz do USA poza wymiarem praktycznym, ułatwiającym poruszanie się, ma także wymiar godnościowy. To przede wszystkim sukces Polaków, ale też prezydenta Andrzeja Dudy i ambasador Georgette Mosbacher – powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski.

Od 11 listopada Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych bez wiz – poinformował prezydent Andrzej Duda.

Jan Maria Jackowski ocenił, że ta decyzja jest dużym sukces administracji polskiej, ale też osobistym sukcesem Andrzeja Dudy i ambasador Georgette Mosbacher. Podkreślił jednak, że przede wszystkim jest to ogromny sukces Polaków.

„Czuliśmy się trochę traktowani, jak tacy ludzie drugiej kategorii, mimo że odwiecznie – od czasów Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego – mieliśmy bardzo dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi” – zauważył senator.

Jak wskazał, „zniesienie wiz poza wymiarem praktycznym – ułatwiającym poruszanie się, ma także wymiar godnościowy”.

„Nasz honor i duma narodowa w pewien sposób była tutaj naruszana, bo obowiązek wizowy jest uciążliwy i powoduje dyskomfort” – powiedział Jackowski.

Jak dodał, zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków jest zrealizowaniem postulatów Andrzeja Dudy i administracji USA.

Źródło: radiomaryja.pl