Opublikowano w kategorii: Aktualności

Aktualności

„Kochali ojczyznę i przyrodę”. Jan Maria Jackowski wspomina rodziców

– Spotkały ich typowe losy Polaków z tamtych stron, m.in. tzw. repatriacja ze strony rządu sowieckiego. Przesiedlono siłą ludzi, którzy mieszkali tam od pokoleń – opowiadał w PR24 senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski.

Jan Maria Jackowski

Jan Maria JackowskiFoto: PR24/AK

Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości, pochodzi ze zasłużonej polskiej rodziny. Jego rodzice byli żołnierzami Armii Krajowej, kochali Polskę i przyrodę. Jak gość PR24 wspomina swój dom rodzinny? – Moi rodzicie należeli do pokolenia, które pobrało się jeszcze przed wojną. Mam znacznie starsze rodzeństwo, trzy siostry, z czego dwie niestety już nie żyją. Przyszedłem na świat, gdy moi rodzicie byli już bardzo dojrzałymi ludźmi – opowiadał.

– U nas w domu była patriotyczna atmosfera. Moi rodzicie doskonale pamiętali okres międzywojenny. To była taka łączność z tymi pokoleniami jeszcze z tej tradycji niepodległościowej XIX-wiecznej. Zamiłowanie do historii, do wrażliwości na sprawy patriotyczne było bardzo duże – dodał.

Miłość do ojczyzny i przyrody

Gość PR24 wspominał, że jego rodzice mieli także pasje przyrodnicze. – Tata był inżynierem leśnikiem, mama inżynierem rolnikiem. Poznali się na studiach w Dublanach, w 1938 roku. To był oddział Politechniki Lwowskiej – mówił Jan Maria Jackowski.

– Rodzice byli w strukturach lwowskich Armii Krajowej. Później spotkały ich typowe losy Polaków z tamtych stron, m.in. tzw. repatriacja ze strony rządu sowieckiego. Przesiedlono siłą ludzi, którzy mieszkali tam od pokoleń – dodał.

Źródło: polskieradio24.pl