Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

„Opozycja uczyni z trybuny senackiej polityczną tubę”

Politycy Zjednoczonej Prawicy obawiają się, że Senat, w którym większość ma opozycja zamieni się w polityczny bat na rząd PiS-u. (fot. M. Marchlewska – Kancelaria Senatu)

NAJNOWSZE

08:57 Kandydat Demokratów zebrał na kampanię prezydencką 5 dolarów08:51 W Europie dzięki reanimacji serca można uratować 100 tysięcy osób rocznie08:41 W USA pożegnano ojca Łucjana Królikowskiego08:37 Turecka ofensywa w Syrii. Rosja wkracza do gry08:31 Jaki: Nie chcemy stanowiska wicepremiera dla Ziobry08:26 Korupcja przy przetargach wojskowych. CBA zatrzymało dwie osoby08:22 Blisko doba w samolocie. Wkrótce pierwszy lot z Nowego Yorku do Sydney08:15 OECD proponuje sposób opodatkowania techgigantów08:13 Imprezy integracyjne pod lupą fiskusa08:06 Cała KO wprowadziła do Sejmu 50 posłanek – tyle, ile PO przed czterema laty

Choć w Sejmie cztery mandaty więcej niż opozycja ma PiS, to w Senacie mamy do czynienia z odwrotną sytuacją. Przedstawiciele opozycji mają dwa głosy przewagi. – Uczynią z trybuny senackiej tubę polityczną i będą mówili, że to jest jedyna demokratyczna instytucja w Polsce; każda debata w Senacie będzie dużym atakiem na rządy Prawa i Sprawiedliwości – powiedział portalowi tvp.info senator PiS Jan Maria Jackowski.

Kto nowym marszałkiem Senatu? Senator PSL: Jeśli tak uzna KO, poprę Borusewicza lub Brejzę

Opozycja zdobyła większość w Senacie. Teraz politycy opozycyjnych partii wystawią kandydata na marszałka izby wyższej parlamentu. Według spekulacji…zobacz więcej

Zdaniem parlamentarzysty senatorowie opozycji mogą zgłaszać tysiące poprawek do ustaw przyjętych wcześniej przez Sejm. Wydłuży to proces stanowienia prawa, ale nie zablokuje reform, bo Sejm może odrzucić poprawki Senatu. Opóźnianie nie może też trwać w nieskończoność.

– W Izbie wyższej parlamentu nie ma zamrażarki, bo jeżeli Senat nie rozpatrzy przepisów w 30 dni, to ustawa idzie do prezydenta w kształcie uchwalonym przez Sejm. Taki jest zapis konstytucji – mówił Jackowski.

Senator PiS podejrzewa, że ustawy będą bardzo wnikliwie analizowane, a opozycja będzie żądała od strony rządowej dodatkowych ekspertyz, wysłuchań ministrów.#wieszwiecejPolub nas

– Ponadto opozycja może blokować wybór kandydata popieranego przez większość sejmową, jeżeli byłaby konieczność zmiany prezesa Najwyższej Izby Kontroli czy w lipcu przyszłego roku, kiedy wygaśnie kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich– – stwierdził senator PiS.

Karczewski: Zdarzało się, że przechodzili do nas senatorowie PO, być może teraz też tak będzie

Zdarzało się w poprzednio, że do PiS przechodzili senatorowie z Platformy Obywatelskiej, więc być może teraz będą chcieli przejść – powiedział we…zobacz więcej

Senat będzie miał też istotny wpływ na obsadę dwóch miejsc w Krajowej Radzie Sądownictwa, jednego miejsca w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Opozycja przejmie też kontrolę nad dystrybucją środków dla Polonii, czyli kwotą około 100 mln zł, które izba wyższa parlamentu rozdziela na różne projekty społeczno-kulturalne Polaków poza granicami Polski.

– Będziemy rozpatrywali wszystkie ustawy we właściwych terminach. Jeśli na coś mamy 30 dni, będziemy rozpatrywać 30 dni. Z całą pewnością będzie odbywała się merytoryczna rozmowa na sprawozdaniami poszczególnych instytucji – powiedział portalowi tvp.info senator PSL Jan Filip Libicki.

Parlamentarzysta sugeruje, że wybrani w czasie rządów PiS szefowie najważniejszych instytucji nie będą traktowani w izbie wyższej parlamentu z najwyższymi honorami.

– Jeśli uważamy, że prezes Przyłębska jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego powołanym w sposób wadliwy, to będziemy to mówić. Jeśli uważamy, że w składzie Trybunału Konstytucyjnego są sędziowie dublerzy, a są, to będziemy to mówić. Na pewno w żaden sposób nie będziemy łamać konstytucji – zapowiedział senator Libicki.

Źródło: tvp.info.pl