Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

J.M. JACKOWSKI O USTAWIE WS. MAJĄTKÓW RODZIN URZĘDNIKÓW: NIE JEST DOSKONAŁA

est społeczne oczekiwanie, że będzie znajomość stanu majątkowego, a z drugiej strony te przepisy – również obecnie obowiązująca ustawa o ujawnianiu majątku – są niedoskonałe. Tutaj są też problemy związane chociażby z tym, że w rodzinach zdarzają się konflikty. Nie wszyscy mają idealne relacje ze swoimi dziećmi czy współmałżonkami – mówił Jan Maria Jackowski, kandydat PiS na senatora RP, w czwartkowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie Telewizji Trwam.

Senat przyjął ustawę o tzw. lotach VIP-ów, która określa, jak taki lot powinien być zorganizowany oraz kto i na jakich zasadach może przebywać na pokładzie samolotu. 24 września premier Mateusz Morawiecki wysłał specjalny samolot po polską reprezentację siatkarzy, której lot do Lublany na półfinał Mistrzostw Europy został odwołany.

– Szef rządu ma taką możliwość, że w szczególnych sytuacjach może wysłać samolot, który jest samolotem opłacanym przez państwo bądź jest on samolotem rządowym, a nawet wojskowym, w jakimś konkretnym celu – np. kiedy wydarzy się jakaś tragedia i trzeba kogoś szybko przetransportować albo jest jakaś grupa Polaków zagranicą, która nie może wrócić. To nie są osoby, które mają status HEAD, ale są obywatelami polskimi i tego potrzebują – zauważył Jan Maria Jackowski.

– W tym wypadku sądzę, że to nie wzbudza kontrowersji – sytuacja szczególna, kiedy nie mogliby inną metodą uczestniczyć na właściwych zasadach w tych rozgrywkach – zaznaczył.

Senat Rzeczpospolitej Polskiej przyjął jeszcze jedną ustawę, zgodnie z którą członkowie najbliższej rodziny polityków są zobowiązani do ujawniania swojego stanu majątkowego. Zdaniem gościa TV Trwam, ustawa ta nie jest doskonała.

 – Była długa dyskusja w Senacie, ponieważ członkowie najbliższej rodziny nie są osobami publicznymi. W związku z tym przysługują im te same standardy, jak każdemu obywatelowi do ochrony swojej prywatności – miejsca zamieszkania, stanu majątkowego. Te normy w Europie są bardzo przestrzegane. Natomiast, ta ustawa nie jest do końca konsekwentna, dlatego że krąg osób, które podlegają ustawie ujawnienia ich majątku to są dzieci. Jeżeli ktoś ma żonę, a żona miała dzieci z innego związku, to te dzieci też są zobowiązane – powiedział kandydat PiS na senatora Rzeczpospolitej.

– Z jednej strony jest takie społeczne oczekiwanie, że będzie znajomość stanu majątkowego, a z drugiej strony te przepisy – również obecnie obowiązująca ustawa o ujawnianiu majątku – są niedoskonałe. Tutaj są też problemy związane chociażby z tym, że w rodzinach zdarzają się konflikty. Nie wszyscy mają idealne relacje ze swoimi dziećmi czy współmałżonkami – dodał.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na konwencji programowej w Płocku zapewniał, że w przyszłym roku zostanie wypłacona trzynasta pensja.

– Zapowiedź rządu jest taka, że deficytu nie będzie i należy to przyjąć do wiadomości. Natomiast w ramach budżetu są możliwe różne przesunięcia. (…) Co do tej „trzynastki” było zapewnienie, że ona będzie i zapewne będzie przynajmniej w takiej kwocie, jaka była w tym roku, a więc w kwocie minimalnego świadczenia emerytalnego – mówił Jan Maria Jackowski.

Źródło: radiomaryja.pl