Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Region ciechanowski: podpisanie umów na dofinansowanie zakupu karetek

W piątek 20 września br. Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski podpisał umowy o dofinansowanie na zakup nowych karetek pogotowia, które będą wykorzystywane w Nowym Mieście, Glinojecku i Mławie. W wydarzeniu wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

Podpisanie umowy o dofinansowanie na zakup nowej karetki pogotowia dla SPZOZ im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Płońsku. Nowy ambulans trafi do Glinojecka.

Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski wraz z Wicewojewodą Mazowieckim Arturem Standowiczem odwiedzili dzisiaj placówki medyczne w Nowym Mieście, Glinojecku i Mławie. Dofinansowanie z resortu zdrowia na zakup ambulansu w wysokości 400 tys zł otrzymały:

  • SP ZOZ im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Płońsku na wymianę karetki w Nowym Mieście i Glinojecku,
  • SP ZOZ w Mławie.

– To kolejny etap naszych zamierzeń, tj. upaństwowienia ratownictwa medycznego. Ochrona zdrowia to odpowiedzialność państwa. W poprzednim roku dofinansowaliśmy SOR-y, w tym roku wymieniamy sprzęt. Przeznaczamy na to 80 mln zł – podkreślił prof. Łukasz Szumowski.

W wydarzeniu udział wzięli m. in.: Minister Maciej Wąsik, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; Jan Maria Jackowski, Senator RP; Anna Cicholska, Poseł na Sejm RP; Maciej Małecki, Poseł na Sejm RP; Jarosław Chmielewski, Dyrektor Wydziału Zdrowia MUW; Robert Kochański, Kierownik delegatury MUW w Ciechanowie. 

„Program  wymiany ambulansów” stanowi kolejny etap reformy systemu ratownictwa medycznego, którego pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia 2019 r. uruchomieniem Państwowego Ratownictwa Medycznego.  Z obecnie realizowanego programu skorzystają mieszkańcy wszystkich województw – nowoczesne ambulanse trafią do stacji ratownictwa medycznego w całej Polsce. Kwota 400 tys. zł dofinansowania na karetkę, pozwoli na zakup nowoczesnych pojazdów przystosowanych do funkcjonowania w systemie ratownictwa medycznego.  Do tej pory Polskim pacjentom służyły nawet kilkunastoletnie karetki. Po zakończeniu wymiany w ramach programu, średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie spadnie o 30 miesięcy. 

W województwie mazowieckim w 2018 r. zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały 437 609 razy.
 

Źródło: gov.pl