Opublikowano w kategorii: Aktualności

Aktualności

Uroczystości Odpustowe M.B. Żuromińskiej

Jak co roku po zbiorach płodów rolnych parafię pw. Św. Antoniego w Żurominie nawiedzają pielgrzymki i rzesze wiernych aby uczestniczyć w Uroczystościach Odpustowych Matki Bożej Żuromińskiej.

8 września w niedzielne południe mimo opadów deszczu przed polowym ołtarzem zebrało się kilka tysięcy ludzi by uczestniczyć w uroczystym nabożeństwie.

Wśród uczestników obecny był senator RP Jan Maria Jackowski wraz z burmistrzem Miasta i Gminy Żuromin Anetą Goliat i starostą żuromińskim Jerzym Rzymowskim. Obecni byli przedstawiciele wielu instytucji z terenu całego powiatu oraz liczna grupa pielgrzymów.

Mszę Świętą w koncelebrze sprawował ks. bp Mirosław Milewski.

W wygłoszonej homilii hierarcha podkreślił wiele zmian występujących we współczesnym świecie, które skupiają się na atakach wiary chrześcijańskiej. Ks. bp Milewski przytoczył przykłady negowania normalnego porządku, gdzie rodzina jest pojmowana jako związek mężczyzny i kobiety. W homilii padły słowa o o wielkiej odpowiedzialności katolików, którzy muszą bronić wiary i rodziny, dlatego muszą tez roztropnie dokonywać wyboru swoich reprezentantów w Sejmie i Senacie – powiedział ks. biskup.

Podczas uroczystości starostowie dożynek przekazali władzom miasta i powiatu bochny chleba z mąki z tegorocznych zbirów.

Do zebranych zwrócił się senator Jan Maria Jackowski, w swoim wystąpieniu nawiązał do słów ks. bp Milewskiego. Senator podziękował przybyłym za udział w tak ważnych dla każdego katolika uroczystościach. Jak powiedział trwanie w wierze i podtrzymywanie wielowiekowej tradycji odpustowej stanowi opokę na której budowany może być dobrobyt naszego kraju. Odpust i Święto Plonów to bardzo wymowny i utrwalony w kulturze Polski obyczaj, który stanowi o przywiązaniu Polaków do wiary ale też poszanowania trudu wytworzenia plonów, dzięki którym mamy bezpieczeństwo żywnościowe.

Uroczystości zakończyła procesja Najświętszego Sakramentu wokół świątyni w Żuromina.

Odpust to też jak zawsze rozmowa z mieszkańcami.