Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Kwestia zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych. Politycy: Lawiny turystów nie będzie

Rzeczpospolita” poinformowała, że latem 2020 r. Polacy polecą za ocean bez wiz. – Nie sądzę, żeby zniesienie tych wiz spowodowało lawinowy wzrost podróży. Zapewne będzie grupa osób, której będzie znacznie łatwiej zdecydować się na wyjazd turystyczny do Stanów Zjednoczonych, czy w celu odwiedzin rodziny, niż w tej chwili. Nie będzie to – moim zdaniem – jednak skok lawinowy – powiedział portalowi tvp.info senator PiS Jan Maria Jackowski.

Polska najbliższym sojusznikiem USA

Główną przeszkodą w podróżowaniu mogą być ceny wycieczek. W biurach podróży za urlop w USA trzeba zapłacić od siedmiu do kilkunastu tysięcy złotych. Same bilety lotnicze w drugiej klasie to koszt od około 2 do 3 tys. zł. Więcej osób może decydować się na odwiedzanie rodziny, bo w samym Chicago mieszka blisko milion Polaków, a Polonia jest też szeroko obecna w innych częściach Stanów Zjednoczonych.#wieszwiecejPolub nas

– Ja często latam na Florydę, bo mam tam córkę. To znaczy z racji obowiązków nie za często, mógłbym częściej. Chciałbym, żeby Polacy więcej jeździli w celach turystycznych, bo to piękny kraj – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info poseł PO Grzegorz Furgo. 

Posłowie PiS twierdzą, że od dawna zabiegali u amerykańskich przyjaciół o ruch bezwizowy. – Rozmawiałem z kongresmenami. Mówiłem, że to taki wstydliwy problem między przyjaciółmi. Z takim zażenowaniem przyznawali rację i mówili, że między przyjaciółmi tych wiz nie powinno być – powiedział portalowi tvp.info poseł Zjednoczonej Prawicy Zbigniew Gryglas. 

Joanna Kluzik-Rostkowska z PO zwróciła jednak uwagę, że nie wszyscy zyskają na zniesieniu wiz. – Musimy brać pod uwagę, że część starszych Polaków, którzy dzisiaj wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych, żeby się opiekować swoimi wnukami. Kiedy obowiązywały wizy, to czas ich legalnego pobytu nie mógł przekraczać pół roku. Jeśli te wizy zostaną zniesione, będzie to jedynie 90 dni – powiedziała portalowi tvp.info posłanka PO. 

Źródło: tvpinfo.pl