Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Kim są kandydaci PiS do Sejmu i Senatu? Konferencja Prawa i Sprawiedliwości w Płocku

Dwudziestu kandydatów do Sejmu i dwóch do Senatu – tylu polityków z list Prawa i Sprawiedliwości wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych w okręgu płocko-ciechanowskim. Wszystkich kandydatów przedstawiono podczas konferencji prasowej w Płocku.

Zaprezentowano już kompletną listę okręgu nr 16 Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu oraz okręgu nr 38 i 39 do Senatu. Przedstawiono 22 kandydatów, którzy walczyć będą o głosy w październikowych wyborach do Sejmu i Senatu.

–  To lista składająca się z doświadczonych parlamentarzystów i aktywnych samorządowców – przekonywała podczas konferencji prasowej Wioletta Kulpa, przewodnicząca lokalnych struktur PiS-u, a także jedna z kandydatek w wyborach parlamentarnych. – Nasza lista to drużyna osób z różnych środowisk: z przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia Jarosława Gowina czy Solidarnej Polski. Są również kandydaci bezpartyjni – dodała.

Konferencja PiS

Jak wyjaśniano podczas konferencji, ważnym aspektem tworzenia listy w naszym okręgu było zgromadzenie przedstawicieli ze wszystkich powiatów. – Na liście Prawa i Sprawiedliwości są reprezentanci różnych grup zawodowych, społecznicy, członkowie NSZZ „Solidarność” – uzupełniała Wioletta Kulpa.

Kandydatem do Senatu z okręgu nr 38 jest senator Marek Martynowski. Płocczanin, który w latach 2006-2011 sprawował mandat radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Senator VIII i IX kadencji, kierujący senacką częścią klubu PiS.

W okręgu 39 do Senatu wystartuje Jan Maria Jackowski – polityk, wykładowca akademicki, autor 13 książek i tekstów prasowych. Od 2011 roku senator RP z Prawa i Sprawiedliwości. Były radny, poseł na Sejm RP oraz  sędzia Trybunału Stanu.

Konferencja PiS

O wiele szerszą listą jest ta do Sejmu. O głosy w okręgu nr 16 prosić będzie dwudziestu polityków. Jej liderem jest Łukasz Szumowski, obecny minister zdrowia, pracujący m.in. na rzecz poprawy opieki onkologicznej. Lekarz, profesor medycyny. Współzałożyciel Fundacji Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom.

Wiceliderem listy jest Maciej Małecki, poseł na Sejm RP dwóch ostatnich kadencji, przewodniczący Sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa. Poseł był m.in. sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa i Kancelarii Premier Beaty Szydło i premiera Mateusza Morawieckiego.

Z numerem 3. na liście znalazł się Maciej Wąsik, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Poseł na Sejm VIII kadencji okręgu płocko-ciechanowskiego, który w 2003 roku został burmistrzem dzielnicy Wawel Warszawy. W latach 2006-2009 zastępca szefa CBA.

Konferencja PiS

Czwartym kandydatem listy Prawa i Sprawiedliwości jest poseł Marek Opioła, który od 14 lat reprezentuje Płock i północne Mazowsze w Sejmie. Ekspert do spraw służb specjalnych i bezpieczeństwa narodowego. Przewodniczący delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Numerem 5. jest Anna Cicholska, absolwentka płockiej Małachowianki, magister chemii UMK w Toruniu, od 2015 roku poseł na Sejm RP. Pracuje m.in. w sejmowej Komisji Edukacji, nauki i Młodzieży i Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Na liście Prawa i Sprawiedliwości znajduje się także m.in. poseł Waldemar Olejniczak i wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.

Z numerem 9. startuje Jacek Ozdoba, prawnik, którego coraz częściej możemy zauważyć w przekazach medialnych. To były doradca w kancelarii premiera w rządzie premier Szydło i premiera Morawieckiego, obecnie współpracownik posła do Parlamentu Europejskiego, Patryka Jakiego, którego był rzecznikiem prasowym podczas kampanii wyborczej.

Konferencja PiS

Wśród kandydatów z numerem 14 znajduje się także Wioletta Kulpa – radna Miasta Płocka od 2002 roku, członek NSZZ „Solidarność”, przewodnicząca lokalnych struktur PiS-u. To od lat jedna z najbardziej zaangażowanych samorządowców. Aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnych zarówno zawodowo, jak i społecznie o czym świadczy m.in. największa ilość głosów poparcia mieszkańców wśród wszystkich radnych Płocka.

Przedstawiona w Płocku lista ma, zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości, zagwarantować zwycięstwo w jesiennych wyborach i zapewnić realizację celów. Jakich?

– Gwarantujemy rozwój w północnym Mazowszu, tutaj, w Płocku i w powiecie płockim – przekonywał w rozmowie z nami minister Szumowski, nr 1 listy PiS-u. – Nie można dopuścić do sytuacji, że tak duże firmy jak Orlen będą wyprzedawane. Chcemy, by inwestowały w takie miasta, jak Płock i w opiekę medyczną. Chcemy, by dobrzy lekarze byli dostępni wszędzie, nie tylko w największych metropoliach – deklarował minister.

W podobnym tonie wypowiadał się poseł Maciej Małecki, wicelider listy. Podsumował on najlepsze, jego zdaniem, cztery lata dla Polski od dawna.

– To był czas olbrzymiego rozwoju kraju, rozwoju, którego dowodem jest budżet na nadchodzący rok 2020 – rok bez deficytu – mówił w rozmowie z nami. – Dla mnie osobiście bycie wiceliderem listy to olbrzymi przywilej, ale i wyzwanie. Traktuję to jako wyraz dużego uznania i motywacji do dalszej pracy – dodał.

Przypomnijmy, wybory parlamentarne odbędą się jesienią, konkretnie w niedzielę, 13 października.

Źródło: petronews.pl