Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

CORAZ MNIEJ NIEWIADOMYCH DOT. KANDYDATÓW NA PARTYJNYCH LISTACH DO SEJMU I SENATU

Partie polityczne odsłaniają kolejne karty w drodze do jesiennych wyborów. Rada Krajowa Koalicji Obywatelskiej zaakceptowała nazwiska kandydatów do Sejmu i Senatu. Mimo rozmów opozycji dalej nie wiadomo czy dojdzie do porozumienia w ramach paktu senackiego. PiS prezentuje swoich kandydatów w regionach i zapowiada intensywną kampanię wyborczą.

Rada Krajowa Koalicji Obywatelskiej zaakceptowała nazwiska kandydatów w jesiennych wyborach. To 920 kandydatów do Sejmu i 80 do Senatu. Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, podobnie jak pod koniec lipca, przedstawił tylko liderów list.

– Joanna Kluzik-Rostkowska będzie liderką listy w Radomiu. Kamila Gasiuk-Pihowicz poprowadzi naszą listę w Siedlcach. Joanna Jaśkowiak, aktywistka KOD, twardy człowiek poprowadzi listę w Poznaniu – powiedział.

Aktywistka KOD zajęła miejsce Rafała Grupińskiego. W Toruniu miejsce Arkadiusza Myrchy przypadło znanej z protestów niepełnosprawnych w Sejmie Iwonie Hartwich.

– Jedność opozycji jest wartością nadrzędną. Zrobili miejsce dla tych, żeby te listy mogły wyglądać tak, jak wyglądają, czyli były listami zwycięskimi – stwierdził lider PO.

Reszta kandydatów przedstawiana będzie w trakcie kampanii wyborczej. Posła Krzysztofa Brejzę, lidera listy w Bydgoszczy, zastąpił były europoseł Tadeusz Zwiefka. Krzysztof Brejza będzie kandydował do Senatu. Wciąż nie wiadomo, co z paktem senackim. Propozycja Lewicy, pomimo rozmów z KO i PSL-em, dalej nie znajduje odzwierciedlenia w porozumieniu. Wspólne listy senackie zawierać mają osoby z różnych ugrupowań o różnych poglądach. Jak mówił poseł Kukiz’15 Paweł Szramka, lider listy PSL w okręgu toruńsko-włocławskim, klub Kukiz’15 nie będzie ukierunkowywał swoich wyborców.

– My zachęcamy żeby wyborcy głosowali zgodnie ze swoim sumieniem, żeby nie patrzyli na szyldy partyjne, a na ludzi, jeśli ktoś jest godny zaufania, to jest to dobry kandydat – tłumaczył Paweł Szramka.

W sprawne funkcjonowanie paktu senackiego wątpi premier Mateusz Morawiecki.

– Zaczekajmy jeszcze jakiś czas – niedługi już – do momentu rejestracji kandydatów. Wtedy będziemy widzieli, czy mamy tylko dwóch kandydatów, czy jest ich więcej w poszczególnych okręgach. Sądzę, że będzie różnie – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Jak zaznaczył senator PiS Jan Maria Jackowski, partia rządząca analizuje sytuację.

– Monitorujemy na bieżąco sytuację i wszystko na to wskazuje, te analizy, że po wyborach 13 października utrzymamy większość w Senacie –akcentował Jan Maria Jackowski.

O poparcie Prawo i Sprawiedliwość zabiega między innymi w czasie wydarzeń takich, jak piknik w Stalowej Woli. W piątek Zjednoczona Prawica przedstawiła pełne listy wyborcze. W pierwszej połowie września zaprezentować ma program wyborczy. Szykowane są konwencje programowe.

Aktywność zapowiadają małopolskie struktury Prawa i Sprawiedliwości. Będą rozmowy o lokalnych problemach oraz zbieranie podpisów poparcia – powiedziała Anna Pieczarka, lider listy PiS w Tarnowie.

– Jesteśmy w czasie kampanii wyborczej, jest bardzo dużo wydarzeń o charakterze kulturalnym, dożynek. W tych wszystkich wydarzeniach chcemy brać udział – zaznaczyła Anna Pieczarka.

Sylwetki regionalnych kandydatów PiS zaprezentowano dziś w kilku miastach. Przygotowano specjalny bilbord z hasłem „Dobry czas dla Polski” – podkreślił poseł PiS Marcin Horała, jedynka w Gdynii.

– To będzie tylko pretekst, pewna okazja do spotkania z mieszkańcami, spotykamy się cały czas, spotykaliśmy się na piknikach, teraz w ramach kampanii wyborczej –  mówił Marcin Horała.

Kampanii wyborczej towarzyszą sondaże wyborcze. Najnowszy Zjednoczonej Prawicy daje 44-procentowe poparcie. Na listę Koalicji Obywatelskiej zagłosowałoby  27 procent ankietowanych. Na 11 procent liczyć może trzecia w sondażu Lewica.

Źródło: radiomaryja.pl