Opublikowano w kategorii: Aktualności

W Czernicach Borowych o ASF

W sali remizy OSP Czernice Borowe odbyło się spotkanie mieszkańców gminy Czernice Borowe z parlamentarzystami i przedstawicielami samorządu.

W spotkaniu uczestniczyli senator RP Jan Maria Jackowski, poseł Maciej Wąsik, wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski oraz starosta powiatu przasnyskiego Krzysztof Bieńkowski.

Spotkanie otworzył starosta Bieńkowski, który podsumował działania starostwa na polu remontów i budowy infrastruktury drogowej w gminach. Starosta poinformował też zebranych o najbliższych planach wsparcia projektów tworzonych we współpracy z organami gminy Czernice Borowe.

Podczas spotkania głos zabrał senator Jackowski, przedstawiając zebranym informacje o podejmowanych przez rząd inicjatywom wspierającym rodziny. Senator w swoim słowie podkreślił, że szereg programów realizowanych przez Prawo i Sprawiedliwość stanowi jasną perspektywę tak bezpieczeństwa socjalnego dla obywateli jak i możliwości rozwoju gospodarczego kraju. Na zakończenie sen. Jackowski zwrócił się do zebranych o własne podsumowanie wszystkich wprowadzanych zmian, które będą kontynuowane i świadomy głos w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Spotkanie, które zorganizował starosta Bieńkowski było też w dużej mierze poświęcone zagrożeniu ze strony ASF. Zebrani mieszkańcy zadawali pytania dotyczące konsekwencji wykrycia ognisk afrykańskiego pomoru świń w sąsiednich powiatach. W odpowiedzi wyczerpującej informacji udzielił wiceminister Rafał Romanowski oraz obecna na spotkaniu przedstawicielka Powiatowego Lekarza Weterynarii. Minister Romanowski omawiając temat ASF zwrócił szczególną uwagę na przestrzeganie zaleceń i nakazów związanych z zachowaniem stref ochronnych gospodarstw w których jest prowadzona hodowla trzody. Jak podkreślił z pozoru nieistotne nakazy dbania o czystość odzieży i sprzętu stanowią o powodzeniu likwidacji zagrożenia ASF na danym terenie. I dlatego wszyscy rolnicy muszą mieć świadomość wagi przestrzegania rozporządzeń. Spotkanie w Czernicach przyniosło pakiet ważnych informacji lokalnej społeczności.