Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Opinie i echa

SENAT ZAJMIE SIĘ NOWELĄ PROJEKTU USTAWY WS. CEN PRĄDU

Ceny prądu m. in. dla gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw w tym roku nie wzrosną – to najważniejsze założenie noweli projektu ustawy ws. cen prądu. Dziś nad przepisami pochylą się senatorowie.

Rozpatrzenie projektu to trzeci punkt posiedzenia, które rozpoczęło się o godz. 9.00. Projekt zamraża ceny prądu przez cały 2019 r. m.in. dla gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali oraz jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów. Podmioty te za wyjątkiem gospodarstw domowych, będą musiały składać specjalne oświadczenie o spełnianiu wymogów ustawowych.

Dla średnich i dużych przedsiębiorstw nowelizacja wprowadza możliwość ubiegania się o dopłatę w ramach dozwolonej przepisami Unii Europejskiej pomocy de minimis. Pomoc ta jest ograniczona do 200 tys. euro w ciągu trzech lat podatkowych.

Senator Jan Maria Jackowski zaznacza, że wzrost cen prądu wynika m. in. z polityki unijnej.

– Przypomnę, że ten wzrost jest przede wszystkim podyktowany decyzjami rządu Donalda Tuska z 2014 roku i zgodą na te wysokie kwoty emisyjne CO, które są dla nas ogromnym zagrożeniem. Natomiast sądzi, że w ramach nowej Komisji Europejskiej i w ramach nowego Parlamentu Europejskiego problem ekologii oczywiście będzie bardzo widoczny. Natomiast też pewne zrozumienie specyfiki poszczególnych gospodarek, ono będzie większe i nie wykluczam, że tutaj pojawi się pewien margines możliwości utrzymania cen energii na dotychczasowym poziomie w przyszłości – mówi senator Jan Maria Jackowski.

Ustawa niwelująca skutki tegorocznej podwyżki cen prądu, podpisana pod koniec ubiegłego roku, nie została wcielona w życie. Polskie rozwiązania musiały być zgodne z unijnymi wymogami. W tej sprawie przeprowadzono negocjacje z Komisją Europejską.

W połowie czerwca nowelizację ustawy przyjął Sejm.

Źródło: radiomaryja.pl