Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

SIEDMIU NOWYCH MINISTRÓW W POLSKIM RZĄDZIE

Prezydent Andrzej Duda powołał we wtorek siedmiu nowych ministrów. Rekonstrukcja gabinetu Mateusza Morawieckiego jest skutkiem wyborów do Parlamentu Europejskiego, gdzie kilku dotychczasowych ministrów uzyskało mandaty. Zmiany jednak są szersze i obejmują także reorganizację kancelarii premiera oraz rezygnację szefowej resortu finansów. Uroczystość mianowania nowych członków rządu odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

W skład Rady Ministrów na urząd wiceprezesa został powołany Jacek Sasin. Ponadto wiceminister finansów Marian Banaś objął stanowisko ministra finansów po Teresie Czerwińskiej; Dariusz Piontkowski po minister edukacji Annie Zalewskiej; Elżbieta Witek zastąpiła ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego; Bożena Borys-Szopa – minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską. Michał Dworczyk oraz Michał Woś mianowani zostali ministrami, członkami Rady Ministrów.

Prezydent Andrzej Duda podziękował nowym ministrom za trud i odpowiedzialność, jakiej się podjęli. Szef państwa polskiego wyraził także przekonanie, że nowi ministrowie podołają nowym zadaniom.

– Żebyście mogli państwo patrzeć z satysfakcją na swoją służbę po latach, w momencie, kiedy będziecie ją kończyć, czy w momencie, kiedy będzie przechodzić do nowych zadań. Tego państwu z całego serca życzę, tej bardzo wysokiej społecznej oceny i szacunku, który jest nie do przecenienia – akcentował Andrzej Duda.

Premier Mateusz Morawiecki ma nadzieję na jeszcze bardziej owocną współpracę międzyresortową.

– Nie chcemy marnować ani chwili. Wiem, że państwo ministrowie nie będą marnować ani chwili, tylko z zapałem przystąpią po tej aksamitnej rekonstrukcji do ciężkiej pracy, która w dużej mierze będzie oznaczała kontynuację tego dzieła waszych poprzedników – podkreślił szef rządu.

Wicepremier Jacek Sasin chce skoncentrować się na przygotowaniu nowych propozycji dla Polaków.

– Chcemy również przygotować się do ewentualnej nowej kadencji, jeśli taka będzie wola obywateli, tak żebyśmy mogli z nowym impetem, z nowymi propozycjami wejść w tę drugą kadencję – zaznaczył nowo mianowany wicepremier.

Dość sceptycznie do tej nominacji podchodzi poseł Kukiz’15 Piotr Apel.

– Powiem szczerze, nie spodziewałem się, że PiS zdecyduje się na utrzymanie tej funkcji, która – dość powszechnie zwracało się na to uwagę – jest funkcją dla samej funkcji – ocenił polityk.

Z kolei nowa szefowa MSWiA będzie kontynuować rozpoczęte przez swego poprzednika zmiany.

– To jest resort trudny i tutaj sama łagodność to jest naprawdę za mało. Myślę, że mam dosyć bogate doświadczenie polityczne także i myślę, że te moje cechy, te moje umiejętności, to moje doświadczenie spowodowało, że tę propozycję otrzymałam – powiedziała minister Elżbieta Witek.

Nowo mianowany minister – członek Rady Ministrów Michał Dworczyk zakresu swej pracy raczej nie zmieni.

– Jestem nadal szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, tu nic się nie zmieni. Jako członek Rady Ministrów po prostu mam pewne dodatkowe obowiązki, ale co do zasady zakres mojej pracy pozostaje taki sam – wskazał.

Z funkcji ministra finansów zrezygnowała natomiast Teresa Czerwińska. O powodach dymisji poinformował wicepremier Jacek Sasin.

– Pani minister Czerwińska ma objąć inną ważną funkcję państwową. To jest przejście do innych zadań – tłumaczył polityk.

Teresę Czerwińską zastąpi natomiast Marian Banaś, dotychczasowy sekretarz stanu w resorcie i szef Krajowej Administracji Skarbowej. Przed nim stoi teraz wiele wyzwań – podkreślił politolog Bartłomiej Brzyski.

– Będzie przede wszystkim musiał poradzić sobie ze wszystkimi obietnicami „piątki Kaczyńskiego” i zwiększeniem wydatków publicznych. Drugim wyzwaniem jest to, aby przygotować budżet państwa przed jesiennymi wyborami – zaznaczył ekspert.

Z kolei były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś zastąpi prawdopodobnie na stanowisku minister Beatę Kempę.

– To pokazuje, jak w naszym rządzie ta kwestia solidarności, ale też w wymiarze międzynarodowym, jest ważna – mówił Jan Maria Jackowski, senator PiS.

Podsumowania dokonała także dotychczasowa wicepremier Beata Szydło. Jej następcą w Komitecie Społecznym Rady Ministrów będzie wicepremier Piotr Gliński.

– Jest jeszcze co najmniej kilka bardzo dobrych projektów społecznych, które – wierzę w to głęboko – do końca tej kadencji zostaną przyjęte – podkreśliła Beata Szydło.

Prawnik Marcin Jakóbczyk podkreślił, że nazwiska nowych ministrów to nazwiska kompetentnych, merytorycznych fachowców.

– Ja bym to porównał do sytuacji boiskowej. Mamy rzeczywiście duże ubytki, jeżeli chodzi o potężne nazwiska w składzie, ale też nie tracimy podstawowych najważniejszych liderów atakujących – tłumaczył prawnik.

Źródło: radiomaryja.pl