Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Dzień Polonii przy grobie św. Jana Pawła II

 Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

W 2002 r. Senat RP ustanowił Dzień Polonii i Polaków za Granicą, odpowiadając w ten sposób na apel uczestników II Zjazdu Polonii w Pułtusku w 2001 r. Dzień dedykowany Polakom zamieszkałym poza granicami Ojczyzny obchodzony jest tego samego dnia co Dzień Flagi, 2 maja.

Konstytucyjnym opiekunem Polonii jest marszałek Senatu RP, który z reguły wygłasza z okazji święta expose. Rząd pielęgnuje kontakty z Polakami na emigracji m.in. przez „Rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015-2020”, który ma celu wspieranie nauczania języka polskiego, umacnianie polskiej tożsamości i środowisk polskich na obczyźnie, jak również ułatwianie powrotów rodaków do Polski.

Obchody Dnia Polonii miały szczególnie uroczysty charakter w Rzymie, gdzie przybyła polska delegacja na czele w marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. W jej skład wchodził również wiecemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, senator Anna Maria Anders, senator Jan Maria Jackowski, Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Piotr Wawrzyk z MSZ, Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, przedstawiciele sekretariatu Sejmu, Kancelarii Prezydenta i MSZ oraz przedstawiciele Polonii.

W niedzielę 5 maja goście z Polski, którym towarzyszył ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Janusz Kotański z małżonką, uczestniczyli we Mszy św. w Bazylice św. Piotra. Eucharystię celebrował na grobie św. Jana Pawła II abp Edward Nowak, kanonik watykańskiej Bazyliki, dawny sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, wraz z kilkoma polskim księżmi pracującymi w Watykanie.

REKLAMA

Abp Nowak nawiązał do niedzielnej Ewangelii, która mówi o trzecim objawieniu się Zmartwychwstałego i do słów Chrystusa: „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz”. Piotr w swej starości był w Rzymie, gdzie w 64 r. zginął śmiercią męczeńską w cyrku Nerona na Watykanie – na jego grobie powstała bazylika. Arcybiskup podkreślił szczególny związek jaki ma dzisiejsza Ewangelia z tym miejscem. A w Bazylice obok grobu św. Piotra, czyli Skały, znajduje się grób jego 264. następcy, świętego Papieża Jana Pawła II.

Po Mszy św. marszałek Karczewski złożył na grobie św. Jana Pawła II wiązankę kwiatów. Następnie ambasador Kotański pokazał członkom delegacji „polski akcent” w Bazylice – pomnik Marii Klementyny Sobieskiej, wnuczki Jana III Sobieskiego, żony katolickiego pretendenta do tronu Anglii, Jakuba III Stuarda.

Źródło: niedziela.pl