Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Senator Jackowski o ustawie ws. jawności wynagrodzeń w NBP: pan prezydent wykazał się konsekwencją

 
Telewizja Republika
– Jeśli jest zasada jawności, obejmuje ona również osoby sprawujące kierownicze funkcje w Narodowym Banku Polskim – z aprobatą odniósł się do podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o jawności wynagrodzeń w NBP Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości. Polityk był gościem red. Aleksandry Zarzyckiej w programie „Z Wiejskiej na Gorąco”.

Prezydent Andrzej Duda sygnował nowe prawo, które ujawnia zarobki w Narodowym Banku Polskim. Ustawa zakłada, że zarobki w NBP będą jawne. Mają być publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej, a objąć okres od 1995 roku. Prócz tego dyrektorzy banku centralnego będą musieli składać oświadczenia majątkowe każdego roku.

Wysokość pensji prezesa i wiceprezesa mają być takie same, jak w przypadku kierowniczych stanowisk w państwie. Natomiast pozostałych pracowników NBP będzie ustalał zarząd banku, ale będą miały górną granicę. Nie mogą przekroczyć 0,6-krotności pełnego wynagrodzenia prezesa NBP.

– Uważam, że to bardzo dobra decyzja w tej sytuacji. Pan prezydent wykazał się konsekwencją. Jako pierwszy z władz państwowych zabrał głos, że jest za jawnością wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim. Tym samym dał sygnał, że jeśli taka ustawa się pojawi, podpisze ją. NBP jest instytucją publiczną. Jeśli jest zasada jawności, obejmuje ona również osoby sprawujące kierownicze funkcje w Narodowym Banku Polskim – powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości.

Szczegóły propozycji z konwencji PiS-u

W sobotę odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem „Nowa arena programowa”. Lider partii Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki podsumowali dokonania rządu, po czym przedstawili propozycje na nadchodzące miesiące. Wśród czołowych obietnic znalazły się:

➡️ 500+od 1. dziecka

➡️ Polacy do 26 roku. życia bez PIT

➡️ niższy PIT dla pracowników

➡️ „13”w postaci najniższej emerytury dla każdego emeryta

➡️ przywrócenie połączeń autobusowych w Polsce

 

Na pytanie o szczegóły propozycji senator wskazał, że zostaną ogłoszone „gdy w parlamencie pojawią się rozwiązania legislacyjne”. – Co do zasady, od początku mówiliśmy, że jesteśmy ugrupowaniem zamierzającym wprowadzić społeczno-gospodarczy program reform, tj. polepszyć sytuację obywateli. „Trzynastka” dla emerytów będzie stałym świadczeniem systemu emerytalnego – zadeklarował polityk.

 

 

 

 

 

REKLAMA