Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Mirosław Suchoń i Jan Maria Jackowski wspominają Jana Olszewskiego

Jan Olszewski był znanym opozycjonistą i patriotą – powiedział Mirosław Suchoń (Nowoczesna). Były premier był wzorem polityka i obywatela – dodał Jan Maria Jackowski (PiS). Goście PR24 wspominali postać Jana Olszewskiego
Kampania prezydencka Jana Olszewskiego
Kampania prezydencka Jana Olszewskiego Foto: twitter.com/aan_gov_pl

Mirosław Suchoń zauważył, że zmarły polityk zrobił bardzo dużo dla ojczyzny. – Walczył w Powstaniu Warszawskim. Na pewno nikt nie zabierze mu wielkich dokonań. Wszyscy chcemy pamiętać momenty, kiedy bronił opozycjonistów – powiedział poseł Nowoczesnej.

Parlamentarzysta odniósł się do politycznej działalności zmarłego. – Każdy rząd po 1989 roku działa w rzeczywistości odpowiednich regulacji. Rząd Jana Olszewskiego miał mniejszość. Trudno, żeby Sejm utrzymywał rząd, który nie ma większości parlamentarnej – wskazał.

Jan Maria Jackowski podkreślił, że gdyby udała się dekomunizacja Polska wyglądałaby zupełnie inaczej. – Jan Olszewski szybko popadł w konflikt z Lechem Wałęsą. Kością niezgody była obecność wojsk rosyjskich w Polsce. Były premier był wzorem polityka i obywatela, autorytetem moralnym w polityce – zwrócił uwagę senator.

– 4 czerwca 1992 roku został obalony pierwszy w pełni demokratycznie wybrany rząd. Przede wszystkim ze względu na lustrację. Aktywni przy tym byli niektórzy politycy ciepło wspominający Jana Olszewskiego – wyjaśnił.

Były premier zmarł w czwartek wieczorem w Warszawie w wieku 88 lat. W czasach PRL był działaczem antykomunistycznej opozycji i obrońcą w procesach politycznych. Urząd premiera sprawował od grudnia 1991 do czerwca 1992 roku.

Audycję prowadził Adrian Klarenbach.

Źródło: polskieradio24.pl