Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Politycy komentują decyzję premiera ws. ustawy dotyczący przemocy domowej

Platforma Obywatelska apeluje, by rząd wycofał się z prac nad zmianami w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. PiS podkreśla, że przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy domowej „jest priorytetem rządu” i zapowiada prowadzenie dalszych prac nad projektem.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki poprosił szefową MRPiPS Elżbietę Rafalską o ponowne przeanalizowanie treści projektu dotyczącego przemocy domowej oraz wyeliminowanie zapisów, które mogłyby w jakikolwiek sposób negatywnie wpływać na sytuację ofiar – poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Jak podkreśliła Kopcińska, przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy domowej „jest priorytetem rządu”, co znalazło swoje odzwierciedlenie w expose premiera.

– Regulacje ustawowe ograniczające zjawisko przemocy muszą być jasne, przejrzyste i nie mogą budzić żadnych wątpliwości interpretacyjnych. Premier Mateusz Morawiecki poprosił minister Elżbietę Rafalską o ponowne przeanalizowanie treści projektowanych zmian i wyeliminowanie zapisów, które mogłyby w jakikolwiek sposób negatywnie wpływać na sytuację ofiar przemocy domowej – oświadczyła rzeczniczka rządu.

PiS uspokaja w sprawie ustawy

Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski zaznaczył, że projekt nowelizacji ustawy o przemocy w rodzinie wrócił do wnioskodawców. – Wątpliwości, które się pojawiły, zostaną rozstrzygnięte – powiedział dziennikarzom. Senator, pytany o wykreślenie słowa „jednorazowo” z definicji przemocy w rodzinie, powiedział, że nie zgadza się z tym zapisem. Zaznaczył, że rząd PiS-u jest rządem odpowiedzialnym, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości. – Wszystko będzie analizowane, więc nie widzę powodów do niepokoju – powiedział.

PO przeciwne zmianom w ustawie

Podczas konferencji prasowej Joanna Augustynowska z PO zwracała uwagę, że w projekcie z artykułu dotyczącego definicji przemocy domowej, który brzmiał – „jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste” – wykreślono słowo „jednorazowo”. Posłanka PO dodała, że w rządowym przedłożeniu jest też zapis mówiący, iż tak zwana „Niebieska Karta” nie będzie już zakładana z urzędu, a ofiara będzie musiała wyrazić zgodę na jej założenie.

– A tym samym zgodzić się, żeby jej oprawca miał o tym pełną świadomość – mówiła. Poseł pytała też, czy w tej sytuacji przypadki przemocy będą zgłaszane.

Projekt nowelizacji został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji 31 grudnia 2018 roku. Premier Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze, że podjął decyzję o jego wycofaniu. „Projekt ustawy wróci do wnioskodawców w celu wyeliminowania wszystkich wątpliwych zapisów” – napisał szef rządu. Zaznaczył, że „przeciwdziałanie przemocy domowej jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości, a polskie prawo musi być klarowne i bez cienia wątpliwości w pełni chronić ofiary”.

Źródło: polskieradio24.pl